Sporcuların aleksitimi ve sıkıntıya dayanma düzeylerinin incelenmesi
The examining the level of alexithymia and distress tolerance in athletes
- Tez No: 685963
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ÖZEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fiziksel aktivite, egzersiz ve spor sağlık yönünden her yaşta insan yaşamını etkiyen faaliyetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu faaliyetlere katılımın psikolojik sağlığa olumlu etkileri insan sağlığı açısından ulaşılabilir ve maliyetsiz bir tedavi fırsatı sunmaktadır. Bu bağlamda araştırmada psikolojik rahatsızlıkların temelinde yatan güncel iki kavram olan aleksitimi ve sıkıntıya dayanma konuları ele alınarak sporcu ve sporcu olmayan bireylerin aleksitimi ve sıkıntıya dayanma düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-50 yaş (26,25±6,70) grubunda bulunan sporcu ve sporcu olmayan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya gönüllü 445 (%53,5) sporcu ve 386 (%46,5) sporcu olmayan birey katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 'Demografik bilgi formu', 'A Aleksitimi-28' ve 'Sıkıntıya Dayanma' ölçekleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical activity, exercise and sports are activities that affect human life at all ages in terms of health. Particularly, the positive effects of participation in these activities on psychological health provide an accessible and cost-free treatment opportunity in terms of human health. In this context, the aim of the study is to examine the levels of alexithymia and distress tolerance of athletes and non-athletes by addressing the two current concepts underlying psychological disorders, alexithymia and resilience to distress tolerance. The sample of the study consists of athletes and non-athletes in the 18-50 age group (26.25±6.70) living in Turkey. 445 (53.5%) athletes and 386 (46.5%) non-athletes participated in the study voluntarily. In order to collect data in the study, 'Demographic information form', 'A Alexithymia-28' and 'Distress Tolerance' were used for scales.