Herbisitlerin biyolojik parçalanmasında antarktik bakterilerin rolü
The role of antarctic bacteria in the biological decomposition of herbicyces
- Tez No: 685964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Modern tarım uygulamalarında herbisitler verimli ürün elde etmek amacıyla kullanılmasına karşın, yanlış ve yüksek dozda kullanımları sonucu toprak ve sularda birikmektedirler. Bu çalışmadaki amaç, toprakta yarılanma süresi uzun bazı herbisitlerin biyoremediasyon yolu ile parçalanarak toprak temizliğini sağlamaktır. Antarktika'nın çeşitli lokasyonlarından getirilen toprak ve su örneklerinden yapılan izolasyonlar sonucu 6 izolat elde edilmiştir. 16S rRNA sekans analizi sonucu elde edilen nükleotit dizileri NCBI veri tabanında BLAST aracı ile incelenerek izolatların 3 tanesinin Pseudomonas frederiksbergensis, 2 tanesinin Pseudomonas mandelii, 1 tanesinin Pseudomonas poae, 1 tanesinin Bacillus subtilis ve 1 tanesinin de Bacillus megaterium'a ait olduğu belirlenmiştir. İzolatların herbisitli besi ortamlarındaki gelişmeleri gözlenerek eleme yapılmış en iyi gelişme sağlayan izolatların farklı sıcaklık ve pH değerlerinde herbisitli besi ortamındaki gelişimleri belirlenmiştir. Denemeler için yarılanma ömrü uzun olan ve ülkemizde sık kullanılan; imazamox, pendimethalin, flurochloridone ve 2,4-D isimli herbisitler seçilmiştir. Ekstrem koşullarda da gelişim gösteren Pseudomonas poae'ye ait izolat ile saksı denemesi yapılmıştır. Imazamox + Pseudomonas poae uygulamasının Echinochloa crus galli üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan saksı denemesi sonucunda Pseudomonas poae'nin imazamoxla kontamine olmuş tarımsal alanlarda biyoremediasyon ajanı olarak kullanılabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although herbicides are used to obtain productive crops in modern agricultural practices, they accumulate in soil and water as a result of incorrect and high doses. The aim of this study is to provide soil cleaning by breaking down some herbicides with a long half-life in the soil by bioremediation. As a result of the isolations made from soil and water samples brought from various locations in Antarctica, 6 isolates were obtained. The nucleotide sequences obtained as a result of 16S rRNA analysis were examined with the BLAST tool in the NCBI database, and 3 of the isolates belonged to Pseudomonas frederiksbergensis, 2 of them belonged to Pseudomonas mandelii, 1 of them belonged to Pseudomonas poae, 1 of them belonged to Bacillus subtilis and 1 of them belonged to Bacillus megaterium. The growth of the isolates in the herbicide media was determined at different temperatures and pH values. For the experiments, it has a long half-life and is frequently used in our country; herbicides named imazamox, pendimethalin, flurochloridone and 2,4-D were selected. A pot experiment was conducted with the isolate of Pseudomonas poae, which also developed extreme conditions. The effect of imazamox + Pseudomonas poae application on Echinochloa crus galli was investigated. As a result of the pot experiment, it has been shown that Pseudomonas poae can be used as a bioremediation agent in agricultural areas contaminated with imazamox.