Ortodontik şeffaf plak tekniği ile gerçekleştirilen kanin distalizasyonunun değerlendirilmesi: Üç boyutlu sonlu elemanlar analizi
Evaluation of canine distalization with orthodontic clear aligner technique: A three-dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 685965
  2. Yazar: ASLIHAN DÜZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son zamanlarda ortodontik tedavilerde maloklüzyonların düzeltilmesi amacıyla şeffaf plakların kullanımı estetik, konfor ve kullanım kolaylığı gibi avantajları nedeniyle öne çıkmaya başlamıştır. Bu sonlu elemanlar analizi çalışmasında, şeffaf plak tekniği ile gerçekleştirilen kanin distalizasyonunda kullanılan elipsoit ve vertikal horizontal ataşman ile dört farklı kalınlıktaki şeffaf plak uygulamasının plak ve dişler üzerinde meydana getirdiği stres dağılımı ve yer değiştirme miktarlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada maksiller dişleri, şeffaf plağı, ataşmanları ve periodontal ligament yapılarını içeren üç boyutlu sonlu elemanlar modeli oluşturuldu. Kanin diş üzerine yerleştirilen elipsoit ve vertikal horizontal ataşmanlar ile 0,5 mm, 0,625 mm, 0,75 mm, 1 mm şeffaf plak kalınlıkları modellenerek toplamda 8 senaryo oluşturuldu. Tüm senaryolarda şeffaf plaklar 0,25 mm aktive edildi. Aktivasyon ile şeffaf plak uygulamasını takiben her iki ataşman tipinde de kanin dişte tipping hareketi gözlendi. Elipsoit ataşman uygulanan senaryolarda kanin dişte görülen distopalatal rotasyon derecesinin, vertikal horizontal ataşman uygulanan senaryolara göre daha fazla olduğu görüldü. Plak kalınlığının artmasıyla doğru orantılı olarak kanin dişe gelen kuvvet ve keser dişlerde oluşan palatal yönde devrilme miktarı arttı. Çalışmamız sonuçlarına göre; iki farklı ataşman tipinin distalizasyon esnasındaki paralel hareket oluşumuna etkilerinde belirgin bir fark olmadığı, plak kalınlığının artışıyla kanin dişe gelen kuvvet miktarının arttığı ve ark üzerinde özellikle keser dişlerde istenmeyen hareket oluşturabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lately, in orthodontic treatments, the use of clear aligners for correction of malocclusions has become prominent due to their intrinsic advantages such as esthetics, comfort, and easy of use. In this finite element study, it was aimed to examine the stress distribution and displacement amounts for clear aligner and teeth, caused by the ellipsoid and vertical horizontal attachment and four different thicknesses of aligner used in the canine distalization with the clear aligner technique. In the study, a three-dimensional finite element model including maxillary teeth, clear aligners, attachments and periodontal ligament structures was created. A total of 8 scenarios were created by modeling ellipsoid and vertical horizontal attachments placed on the canine tooth and 0,5 mm, 0,625 mm, 0,75 mm, 1 mm aligner thicknesses. Clear aligners were activated 0,25 mm in all scenarios. With activation, tipping movement occurred in the canine tooth in both attachment types following the application of the clear aligner. It was observed that the distopalatal rotation degree of canine in scenarios with ellipsoidal attachment was higher than vertical horizontal attachment. With the enhancement of the aligner thickness, the amount of force on the canine and palatal tipping of incisors increased. According to the results of our study, there was no difference between the effects of two different attachment types on the parallel movement during distalization, the amount of force acting on the canine tooth increased with the enhancement of the aligner thickness, and it has been determined that undesirable movement may occur especially in the incisors.