Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı tarafından değerlendirilen ceza sorumluluğu olgularının değerlendirilmesi
Criminal responsibility cases evaluated by Mersin University Medical Faculty Hospital Psychiatry Department
  1. Tez No: 685966
  2. Yazar: DERYA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve amaç: Psikopatolojisi olan çoğu kimsenin suç olarak nitelendirilecek davranış biçimlerine sahip olmadığı bilinmektedir. Ancak suç işleyen kişilerin bir kısmının hastalığın doğası nedeniyle bazı suç türlerini işlemede daha fazla riske sahip olduğu araştırmalarda belirtilmektedir. Araştırmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalına başvuran adli olguların, ceza sorumluluğu açısından yapılan psikiyatrik muayene bilgilerinin yer aldığı arşiv dosyaları aracılığıyla; adli psikiyatrik kararlarda sosyo-demografik, psikopatolojik ve kriminolojik özelliklerin araştırılması ve cezai yargılamada cezai sorumluluk ve sosyal tehlike konusundaki rollerine değinilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kasım 2014 – Kasım 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalına başvuran 1023 adli olgunun arşiv dosyaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tüm dosyalar taranıp; adli psikiyatrik muayene istenme nedenlerine göre sınıflandırma yapılmıştır. Bu gruplardan ceza sorumluluğu değerlendirilmesi istenen 177 dosyanın taranmasıyla ulaşılan bilgi“lerle; hastaların sosyodemografik bilgileri, suçun niteliği, psikiyatrik hastalığı, madde kullanma durumu, daha önceki psikiyatrik tedavi özgeçmişleri, hastane yatışları, adli öyküleri gibi parametreler ve bunların birbiriyle ilişkisi incelenmiştir. Araştırma verisi ”SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 (SPSS Inc, Chicago, IL)" aracılığıyla değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirilen olguların çoğunluğunun genç, erkek, bekar ve düşük eğitim düzeyinde olduğu, olguların psikiyatrik tanılarının en fazla hafif mental retardasyon, normal ruhsal muayene ve şizofreni olduğu görülmüştür. Karara konu olan suçların sıklık sıralaması; hırsızlık, kasten yaralama, hakaret, cinsel saldırı şeklinde olup, %43,5'inin daha önce adli öyküsü, %28,2'sinin ise daha önce cezaevinde kalma öyküsü mevcut idi. Değerlendirme sonrası verilen kararlarda; %39,5 unun ceza sorumluluğu olmadığı, %26'sının ceza sorumluluğu tam olduğu %16,4'ünde karar verilemediği, % 14. 7'sinin ceza sorumluluğunun tam olmadığı, % 3.4'ünün yüksek güvenlikli adli psikiyatri birimine sevk edilmesi gerektiği ve %9'u hakkında da güvenlik tedbiri uygulanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Antisosyal Kişilik Bozukluğu olanlarda suç öncesi adli öykü oranlarının diğer tanılardan daha yüksek olduğu; askerlikten firar suçunun en fazla ortaokul mezunlarında, çocuğun cinsel istismarı suçunun en fazla ilkokul mezunlarında, hakaret suçunun en fazla lise mezunlarında, hırsızlık suçunun en az üniversite mezunlarında olduğu saptanmıştır. Adli öykü varlığının Antisosyal Kişilik Bozukluğu, Madde Kullanım Bozukluğu ve Şizofrenide fazla olduğu, Şizoaffektif Bozukluk, Başka Türlü Adlandırılamayan-Psikotik Bozukluk ve Şizofreni gruplarında ise hastane yatışı sayısının en fazla olduğu gözlenmiştir. Madde kullanım bozukluğu olan grupta tekrarlayan suç işleme davranışının daha fazla olduğu, Antisosyal Kişilik Bozukluğu tanısı olanlarda askerden firar suçunun anlamlı olarak yüksek olduğu, ekstazi dışında diğer tüm maddelerin kullanım oranının yüksek olduğu; tedavi almama oranlarının düşük eğitim düzeylilerde ve Antisosyal Kişilik Bozukluğu tanılılarda yüksek olduğu, olay öncesi 1 yıllık sürede tedavi alanların adli öyküsünün daha düşük oranda olduğu saptanmıştır. Sonuç ve öneri: Suç ile psikopatolojiler arasındaki ilişkinin çok faktörlü olduğu düşünüldüğünde, daha çok sayıya sahip örneklem gruplarıyla, kişilik özelliklerinin ve bozukluklarının da dikkate alındığı karşılaştırmalı çalışmaların yapılmasının oldukça faydalı olabileceği düşünülmüştür. Böyle çalışmalar hem adli psikiyatriye hem hastaların tedavi uyumunun iyileştirilebilmesine hem de suç oranlarının azaltılabilmesine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Most people with psychopathology do not have behaviors that would qualify as criminal. However, it is stated in studies that some of the people who commit crimes have a higher risk of committing some types of crime due to the nature of the disease. In the present study, it was aimed to investigate the role of socio-demographic, psychopathological, and criminological features in forensic psychiatric decisions and to mention criminal responsibility and social danger in criminal proceedings through the archive files containing the psychiatric examination information of the forensic cases who applied to the Mersin University Faculty of Medicine, Department.of Psychiatry. Materials and methods: 1023 archive files of forensic cases who applied to Mersin University Faculty of Medicine, Department of Psychiatry between November 2014 and November 2019 were evaluated retrospectively. All files are scanned; classification was made according to the reasons for requesting forensic psychiatric examination. With the information obtained by scanning the 177 files that were asked to be evaluated for criminal responsibility from these groups; parameters such as patients' sociodemographic information, nature of the crime, psychiatric illness, the status of substance use, history of previous psychiatric treatment, hospitalizations, forensic history, and their interrelationships were examined. Research data were evaluated by "SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0. Results: It was observed that the majority of the cases evaluated in our study were young, male, single and, low education level, and the psychiatric diagnoses of the cases were mostly mild mental retardation, normal mental examination, and schizophrenia. The frequency order of the crimes subject to the decision; theft, deliberate injury, insult, sexual assault, 43.5% had a previous forensic history and 28.2% had a previous prison history. In the decisions made after the evaluation; 39.5% did not have criminal responsibility, 26% had full criminal responsibility, 16.4% could not decide, 14.7% did not have full criminal responsibility, 3.4% should be referred to the high-security forensic psychiatry unit and it has been concluded that 9% of them should also take security measures. The rates of forensic history before crime are higher in patients with Antisocial Personality Disorder than other diagnoses; It has been determined that the crime of desertion from military service is mostly among secondary school graduates, the crime of sexual abuse of the child is mostly among primary school graduates, the crime of insult is mostly among high school graduates, and the crime of theft is least among university graduates. It was observed that the presence of forensic history was higher in Antisocial Personality Disorder, Substance Use Disorder, and Schizophrenia, and the number of hospitalizations was the highest in Schizoaffective Disorder, Psychotic Disorder-Not Otherwise Specified, and Schizophrenia groups. It was found that the repetitive delinquency behavior was higher in the group with substance use disorder, the rate of desertion from the military was significantly higher in those with Antisocial Personality Disorder, and the rate of use of all other substances except ecstasy was higher; It was determined that the rates of not receiving treatment were higher in those with low education levels and those with Antisocial Personality Disorder, and those who received treatment within 1 year before the event had a lower rate of forensichistory. Conclusion: Considering that the relationship between crime and psychopathologies is multifactorial, it was thought that it would be very useful to conduct comparative studies with larger sample groups, including personality traits and disorders. Such studies will make significant contributions to forensic psychiatry, improving the treatment compliance of patients and reducing crime rates.