11-13 yaş grubu futbolcularda fonksiyonel hareket analizi: Toplam skor, asimetriler ve teknik beceri testleri
Functional movement screen in 11-13 age group soccer players: total score, asymmetries and technical skills tests
- Tez No: 685973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BAYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir bireyi spor yeteneği bakımından değerlendirip spora başlatmak amacıyla belirli temel hareketleri gerçekleştirme özelliğine sahip olup olmadığını belirlemek için temel hareketlerin analizi değerlendirme sürecine dahil edilmelidir. Bu süreçte kullanılan Fonksiyonel Hareket Analizi (FMS) değerlendirmeler için yedi temel hareket modelini içeren bir testler dizisidir. Bu test dizisi, Derin Çömelme, Yüksek adımlama, Öne adımla çömelme, Omuz hareketliliği, Aktif düz bacak kaldırma, Gövde stabilitesi, ve Rotasyon stabilitesi testlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, temel hareketlerin taranmasıyla ilgili kavramları sunmak ve bu hareketlerin futboldaki temel becerilerden Yaegley Futbol Testi ile ölçülen top sektirme ve Short Dribbling testi ile ölçülen kısa top sürme yetenekleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmaya, yaşları 11 ve 13 toplam 180 futbolcu katıldı. Araştırmaya katılan futbolculara boy, kilo, Beden Kitle İndeksi (BKİ), FMS, Yeagley futbol testi ve Short Dribbling Testi uygulandı. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edildi. Futbolcuların tanımlayıcı istatistikler yapıldı. Yaş gruplarına göre fonksiyonel hareket analizi sonuçları ile teknik beceri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman Sıra Farkları korelasyon analizi yapıldı. Futbolcuların asimetrilerini tespit etmek için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi yapıldı. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alındı. Araştırmanın sonucunda, FMS skorları yüksek olan sporcuların Futbol beceri testlerinde de daha iyi performans sergilediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra sağ-sol asimetrilere göre 11 ve 13 yaş futbolcuların Rotatory Stability puanları hariç diğer hareket paternlerinde asimetrilerin olduğu ve sol asimetri puanlarının sağ asimetri puanlarından daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The analysis of basic movements should be included in the evaluation process to evaluate an individual in terms of sports ability and determine whether they have the ability to perform certain basic movements in order to initiate sports. Functional Movement Screen (FMS) used in this process is a series of tests that includes seven basic movement models for evaluations. This test sequence consists of Deep Squat, Hurdle Step, In-line lunge, Shoulder Mobility, Active Straight Leg Raise, Trunk Stability and Rotary Stability. The aim of this study is to present the concepts related to scanning basic movements and to reveal the relationship between these movements' ability to bounce the ball as measured by the Yeagley Football Test and short dribbling abilities measured by the Short Dribbling test. A total of 180 football players aged 11 and 13 participated in the research. Height, weight, Body Mass Index (BMI), FMS, Yeagley football test and Short Dribbling Test were applied to the football players participating in the study. The obtained data were analyzed with the SPSS program. Descriptive statistics of football players were made. Spearman Rank Differences correlation analysis was performed to determine the relationship between functional movement screen results and technical skill according to age groups. Wilcoxon Signed Ranks test was used to detect the asymmetries of the player. The significance level was taken as 0.05. As a result of the research, it was determined that the athletes with high FMS scores also performed better in Football skill tests. In addition, according to the right-left asymmetries, it was determined that there were asymmetries in the movement patterns of the 11 and 13-year-old soccer players, except for the Rotatory Stability scores, and the left asymmetry scores were lower than the right asymmetry scores.