Çocuk kliniği hemşirelerinde empati ve merhamet yorgunluğu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between empathy and compassion fatigue in pediatric clinic nurses
- Tez No: 685974
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÇETİN, DOÇ. DR. SERPİL TÜRKLEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, çocuk kliniği hemşirelerinin merhamet yorgunluğu ile empatik eğilim ve beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma 1 Mart–31 Aralık 2020 tarihleri arasında, Mersin Üniversitesi Hastanesi, Mersin Şehir Hastanesi, Balcalı Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Adana Şehir Hastanesindeki çocuk kliniklerinde çalışan 648 hemşireden tabakalı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenen 233 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Merhamet Ölçeği”,“Empatik Eğilim Ölçeği”ve“Empatik Beceri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon testi, Student's t testi, ANOVA testi ve Scheffe testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive and cross-sectional study to determine the relationship between compassion fatigue and empathic disposition and skill levels of pediatric clinic nurses. The research was carried out with 233 nurses determined by using stratified sampling method from 648 nurses working in Mersin University Hospital, Mersin City Hospital, Balcalı Hospital Health Application and Research Center and Adana City Hospital children's clinics between March 1-December 31, 2020. Data were collected using“Personal Information Form”,“Compassion Scale”,“Empathetic Tendency Scale”and“Empathetic Skill Scale”. Pearson Correlation test, Student's t test, ANOVA test and Scheffe test were used in the analysis of the data.