Burulma etkisi altındaki çatlaklı ahşap plakalarda gerinim analizi
Strain analysis of cracked wooden plates under torsion
- Tez No: 686007
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnsanlığın başlangıcından günümüze kadar olan süreçte doğal kompozit malzemelerden olan ahşaplar, günümüzde yapısal eleman olarak yaygın kullanım alanına sahip olan malzemelerden biridir. Ahşapların mekanik özelliklerinin belirlenmesi için birçok yöntem vardır. Yapısal unsurlardan plakalar ele alındığında, ahşap plakaların mekanik özelliklerinin belirlenmesinde burulma testi, gerinim dağılımının anlaşılabilmesi için önemli test yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada, Zonguldak ili doğal ortamında yetişen kavak, ıhlamur ve köknar ağaçlarına ait plakalar göz önüne alınmıştır. ASTM D198-15 test standardı kapsamında yapılan bu çalışmada, plakalar önceden belirlenmiş olan ölçülerde hazırlanmıştır. Plaka merkez ekseninde, çatlaksız, tek kenar çatlaklı ve iki kenar çatlaklı koşullar altında zamana bağlı gerinim sonuçları elde edilmiştir. Hazırlanan plakalar, arduino uno destekli burulma makinesinde burulma açısı kontrollü yüklemelere maruz bırakılmıştır.Kayma gerilmesi altındaki plakaların eksenel birim uzamalarını ölçmek için gerinim pulu (strain gauge) kullanılmıştır. Ağaç tiplerine bağlı olarak, süreksizlik içeren yapısal plakaların servis koşulları kıyaslanmıştır. Burulma etkisinin sonucunda en az şekil değiştirme köknar plakalarında hesaplanırken, en çok deformasyonun ıhlamur plakalarında görüldüğü ortaya konmuştur. Sonuçlar grafik ve tablo halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the beginning of humanity to the present, wood that is one of the natural composite materials, is one of the materials that are widely used as structural elements. There are many methods for determining the mechanical properties of woods. The torsion test is one of the important test methods to understand the strain distribution in determining the mechanical properties of wooden planks. In this study, poplar, linden and fir trees growing in nature in Zonguldak province are considered according to ASTM D198-15 standard. The time-dependent strain measurements are completed for the wooden plates with crack-free, single edge crack and double edge cracks. Results of the torsional effect while the least deformation was calculated in fir slabs, the most deformation was observed in linden slabs.A strain gauge was used to measure the axial strain of the plates under shear stress. The service conditions of structural plates with discontinuities were compared depending on the wood types. As a result of the torsion effect, the least deformation was calculated in the fir plates, while the most deformation was observed in the linden plates. The results are presented in graphics and tables.