Dijital odyometri görüntülerinin görüntü işleme ile analizi ve yorumlanması
Extracting audiogram data using image processing and machine learning algorithms
  1. Tez No: 686019
  2. Yazar: FERHAT MİRAÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Odyogram, bir hastanın işitme testleri hakkında görsel bilgiler içerir. Bir hastanın işitme eşikleri, odyogramlarda bir diyagram olarak kodlanır. Bu tür verilerin çıkarılması yararlı olabilir çünkü hastalar bir hekimi ziyaret etmek zorunda kalmadan testlerinin bir yorumunu alabilirler. Bu çalışma, odyogramlardan önemli bilgileri çıkarmak için görüntü işleme ve makine öğrenme algoritmalarını kullanır. İlk olarak Ton-Doygunluk-Parlaklık (HSB) tekniği kullanılarak kırmızı (sağ) ve mavi (sol) kulak işaretleri alınır ve görüntüden çıkarılır. Bu kırmızı ve mavi işaretlerin merkez konumları daha sonra işlenmek üzere kaydedilir. OTSU yöntemi kullanılarak ikili görüntü elde edilir. Frekans ve desibel değerlerini işaretleyen çizgiler, ikili görüntüden yatay ve dikey iz düşüm histogramları kullanılarak belirlenir. Doğrusal enterpolasyon kullanılarak kesin konumlar (frekans ve desibel konumları) hesaplanır. Bu çalışmanın sonuçları, hastanın işitme yeteneklerini belirlemek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Audiogram contains visual information about the hearing tests of a patient. A patient's hearing thresholds are encoded as a diagram in audiograms. Extraction such data could be useful since patients without having to visit a physician can obtain an interpretation of their tests. This study utilizes image processing and machine learning algorithms to extract important information from audiograms. First using Hue-Saturation-Brightness (HSB) technique, red (right) and blue (left) ear markings are obtained and removed from the image. The center positions of these red and blue markings are recorded for later processing. Using the OTSU method the binary image is obtained. The lines which mark the frequency and decibel values are determined using horizontal and vertical projections histograms from the binary image. Using a linear interpolation precise locations (frequency and decibel positions) are computed. The results of this study could be used to determine the hearing abilities of the patient.