Yaratıcı düşünme eğilimi ve kariyer tatmini ilişkisinin belirlenmesi - yazılım sektörü örneği
Determination of the relationship between creative thinking dispositions and career satisfaction - the case of software sector
- Tez No: 686028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yazılım sektöründe çalışan yazılım uzmanlarının yaratıcı düşünme eğilimleri ile kariyer tatminleri arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bu araştırma Ankara'daki teknoloji geliştirme bölgelerinde yürütülmüştür. Alanyazın taramasında yaratıcılığın yaratıcı düşünme sonrasında ortaya çıktığı ve yaratıcı düşünmenin de ancak böyle bir beceri sahibi olunduğunda mümkün olduğu görülmüştür. Yaratıcı düşünme becerisini ortaya çıkaran ise yaratıcı düşünme eğilimidir. Yaratıcı düşünme eğilimi olan bireylerin kariyerlerini daha doğru planlayabilecekleri ve geliştirebilecekleri düşüncesinden hareketle bu eğilimin kariyer tatminine etkisi araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Günümüzde dünya çapında dijital teknolojilerin hayatın her alanına girmesi ve birbirleri ile bağlantılı olması dijital dönüşüm olarak nitelendirilmekte ve sanayi alanında Sanayi 4.0 ve hayatın tümünü kapsayacak şekilde Toplum 5.0 olarak adlandırılmaktadır. Bu dönüşümün çalışma yaşamına getirdiği hızlı değişimin bireylerin yaratıcı düşünme eğilimleri ile ortaya çıkan yeni meslekler dahilinde kariyerlerini ve kariyer tatminlerini etkileyeceği düşünülebilir. Yaratıcı düşünme eğiliminin kariyer tatmini üzerinde etkisinin olduğu tezinin ele alındığı bu çalışmanın araştırma bölümünde, Ankara'da bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yerleşik yazılım firmalarının yazılım uzmanı çalışanlarına anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcıların yaratıcı düşünme eğilimlerini belirlemek için Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimi Ölçeği, kariyer tatmininin öznel boyutunu ölçmeye yönelik olarak Kariyer Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda demografik değişkenleri belirlemek için de sorular sorulmuştur. Çalışmada 378 yazılım uzmanının doldurduğu anketler değerlendirilmiştir. Yazılım uzmanlarının yaratıcı düşünme eğilimlerinin kariyer tatminleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen değerlere göre kariyer tatmininin ancak yüzde 13,4'sinin yaratıcı düşünme eğilimi alt boyutlarına bağlı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed at determining the relationship between creative thinking tendencies of software experts working in the software industry and their career satisfaction was carried out in technology development regions in Ankara. In the literature review, it was seen that creativity emerges after creative thinking and creative thinking is only possible when such a skill is possessed. It is the creative thinking disposition that reveals the creative thinking skill. Based on the idea that individuals with creative thinking disposition plan and develop their careers more accurately, the effect of this disposition on career satisfaction constitutes the subject of the study. Today, the introduction of digital technologies in all areas of life and their interconnectedness is described as digital transformation in the world, and it is called Industry 4.0 in the industrial field and Society 5.0, which includes all of life. It can be thought that the rapid change brought by this transformation to the working life will affect the careers and career satisfaction of individuals within the new professions that emerge with the creative thinking tendencies. In the research part of this study, where the thesis that creative thinking disposition has an effect on career satisfaction is discussed, a questionnaire has been applied to the software specialist employees of software companies located in Technology Development Regions in Ankara. Marmara Creative Thinking Disposition Scale was used to determine the creative thinking dispositions of the participants, and the Career Satisfaction Scale was used to measure the subjective dimension of career satisfaction. At the same time, questions were asked to determine demographic variables. Questionnaires filled out by 378 software experts were evaluated in the study. It has been concluded that the creative thinking dispositions of software experts have a significant effect on career satisfaction. According to the values obtained, it has been concluded that only 13,4 percent of career satisfaction depends on sub dimensions of creative thinking disposition.