Savunma ve iç güvenlik alanında özel askeri danışmanlık şirketleri ve uluslararası güvenlik
International security and private military consulting companies in defense and internal security
- Tez No: 686064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ B. DİLEK ÖZBEZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Askeri ve güvenlik işlevlerinin yaygın olarak dış kaynak kullanımı son yıllarda önemli bir olgu haline gelmiştir. Gelişen bu yeni endüstri, doğası gereği ulus ötesidir ve çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Özel askeri endüstrinin yükselişi çeşitli müşterilere askeri ve güvenlik alanında hizmetler sunan özel askeri şirketlerin, Soğuk Savaş sonrası dönemde net kurumsal yapılar olarak ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Paralı asker kavramının olumsuz çağrışımı nedeniyle günümüz özel askeri şirketleri kendilerine meşru bir kamu rolü edinebilmek adına tüzel kişiliklerini dönüştürmüş, devlet kurumları ve uluslararası kuruluşlar için bir dizi askeri ve güvenlik hizmetleri yürüterek daha görünür hale gelmiştir. Özel askeri danışmanlık şirketleri, özel askeri endüstrisi içerisinde ordunun temel misyonuna en yakın hizmet sağlayıcı sektördür. Cephe hattı savaşına doğrudan katılmayan, savunma ve iç güvenlik alanında hizmet sunan özel askeri danışmanlık şirketleri, müşterilerine stratejik tavsiyeler, eğitim ve operasyonel hizmetler sunarak stratejik ve taktik ortamlarını yeniden şekillendirebilmekte, askeri yetenek ve kabiliyetlerde dönüştürücü bir kazanım yaratabilmektedir. Günümüzde çoğu özel askeri şirket danışmanlık alanında hizmet vermektedir. Başarısız devletler silahlı kuvvetlerinin yeniden yapılandırılmasında özel askeri danışmanlık şirketlerinden hizmet talep ederken, güçlü devletler için bu şirketler dış politika hedeflerinin yürütülmesinde uygun maliyetli ve politik çözümler sunmaktadır. Özel askeri danışmanlık şirketlerinin savunma politikaları üzerindeki dolaylı etkileri, bilgi analizi ve düzenleme yetkisi pratik güvenlik gündemini belirleme gücünü giderek artırmaktadır. Bu çalışmada, tematik olarak özel askeri danışmanlık şirketlerinin hizmet kapsamını, rollerini, merkezi olan devletle olan ilişkilerini ve bu bağlamda uluslararası güvenliğe olası etkileri incelenmiştir. Bu nedenle etki alanları, faaliyetleri ve kurumsal yapılarına odaklanılmış özel askeri danışmanlık şirketlerinin kapsamlı ve yapısal analizine dayalı bir araştırma sunulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada tarihsel, betimsel araştırma yöntemleri ile belgeye dayalı veri analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Extensive outsourcing of military and security functions has become an important state of affairs in recent years. This new developing industry has been growing rapidly thanks to its nature. The rise of the private military industry has begun with the emergence of private military companies as the corporate companies in the post-Cold War era, providing military and security services to various clients. Due to the negative connotation of the concept of mercenary, today's private military companies have transformed their legal entities to gain a legitimate public role, and have become more visible by the performing a series of military and security services for government agencies and the international organizations. Private military consulting companies are the closest service provider to the military's core mission within the private military industry. Private military consultancy companies that do not directly participate in front line war, but provide services in the field of defense and internal security can reshape clients strategic advice, training and operational services to their customers, andalso they create a trasformative gain in capabilities. Today, many of private military companies provide consultancy services. The weak cuntries seek the services of private military consulting companies in restructuring their armed forces while for powerful contries, they provide cost-effective and political solutions in the execution of their foreign policy objectives. The indirect effects of private military consulting companies on the defense policies, the power to analyze and regulate information are increasingly powering the practical security agenda. In this study, the scope of service of private military consultancy companies, their roles, their relations with the central state and in this context their possible effects on international security were examined. For this reason, it has been tried to present a research based on a comprehensive and structural analysis of private military consulting companies focused on their spheres of influence, activities and institutional structures. In this study, historical and descriptive research methods and document-based data analysis were carried out.