Cengiz Abdullayev'in romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme in Cengiz Abdullayev's novels
  1. Tez No: 686065
  2. Yazar: MİKAİL BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Cengiz Abdullayev Azerbaycan edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Polisiye romanlarıyla ünü ülke sınırlarını aşmış, dünyanın da sayılı polisiye yazarları arasında gösterilmeye başlanmıştır. Abdullayev'in romanları dünya üzerinde geniş bir coğrafyada geçer. Dünyayı ilgilendiren önemli meseleleri konu edinir. Bu durum onun sorunlara duyarsız kalmadığının göstergelerindendir. Onun eserlerini başarılı kılan faktörlerden en öne çıkanı“gerçeklik algısı”dır. Konularını gerçeklerden yola çıkarak oluşturur, gerçek zamanda, dünyada var olan ve kendisinin de bizzat gördüğü mekanlarda ve gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek kahramanlarla kuruludur hikayeleri. Eserleri için gerçekliğin kurgusu denebilir. İçlerinde sinemaya uyarlananlar vardır. Yayınlamış olduğu 190'dan fazla kitabı vardır, 32 dile çevrilmiştir. Eserlerinden beş tanesi Türkiye Türkçesine çevrilmiştir. Bu çalışmada hayatı, sanatı ve Türkiye Türkçesine çevrilen romanları yapı ve izlek bağlamında ele alınmıştır. Çalışma genel anlamıyla üç bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde yazarın hayatı ve sanatına değinilmiştir. İkinci bölümde yazarın Türkiye Türkçesine çevrilen beş romanı yapı ve izlek bağlamında detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde yazarın dil ve üslubuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Kaynakça iki bölümde ele alınmıştır; Cengiz Abdullayev kaynakçası ve genel kaynakça. Akabinde ekler bölümünde yazarın fotoğraflarına ve aldığı ödüllere yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Cengiz Abdullayev, Azerbaycan edebiyatı, polisiye roman, yapı ve izlek, gerçeklik
Özet (Çeviri)
Cengiz Abdullayev is one of the most important writers of Azerbaijani literature. His fame exceeded the borders of the country with his detective novels and ıt has also begun to be shown among the world's leading crime writers. Abdullayev's novels take place in a wide geography around the world. It deals with important issues that concern the world. This shows that he is not indifferent to problems. The most prominent factor that makes his works successful is the“perception of reality”. He creates his subjects based on facts and his stories are set up in real time, with heroes who exist in the world and who can appear in places he himself saw and in real life. For his works, it can be called the fiction of reality. There are those that are adapted for cinema. He has published more than 190 books, has been translated into 32 languages. Five of his works have been translated into Turkey Turkish. In this study, his life, art and his novels translated into Turkey Turkish are discussed in the context of structure and theme. The study generally consists of three parts. In the first part, the life and art of the writer are mentioned. In the second part, the author's five novels translated into Turkey Turkish were examined in detail in the context of structure and theme. In the third and last chapter, a general evaluation was made about the author's language and style. The reference is mentioned in two parts; Cengiz Abdullayev reference and general reference. Subsequently, the photographs of the author and the awards he received were included in the appendix section. KEYWORDS: Cengiz Abdullayev, Azerbaijani literature, detective novel, structure and theme, reality