Eğitimin sosyal ve tarihi temelleri alanında yapılan lisansüstü tezler (2002-2019) üzerinde bir içerik analizi çalışması
A content analysis study on postgraduate theses (2002-2019) on social and historical foundations of education
- Tez No: 686067
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri (ESTT) Bilim Dalında 2002-2019 yıl aralığında yapılan tezler üzerinde bir içerik analizi gerçekleştirmek amacı ile tasarlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, YÖK tez veri tabanında yapılan tarama ile ESTT alanında ulaşılan 94 tez üzerinde bir doküman incelemesi gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan dokümanlar üzerinde metodolojik ve konu bağlamında bir içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ESTT alanında belirtilen ve 2002-2019 yılları aralığında en çok tez çalışmasının 2010 ve 2019 yılında yapıldığı, tezlerde en çok kullanılan araştırma modelinin tarama modeli olduğu, tezlerin örneklem birimini en çok dokümanların oluşturduğu, tezlerde en çok amaçlı örneklem kullanıldığı, verilerin toplanmasında en çok literatür taramasının kullanıldığı belirlenmiştir. Analizler aynı zamanda, ESTT alanında yapılan tezlerin konu bağlamında ağırlıklı olarak Eğitimin Sosyal Temelleri alt boyutunda olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was designed with the aim of performing a content analysis on the theses studied in the Department of Social and Historical Foundations of Education between the years 2002-2019. For this basic purpose, a document review was carried out considering 94 theses in the field of Department of Social and Historical Foundations of Education by searching the thesis database of YÖK. A content analysis was carried out on the obtained documents in the context of methodological and subject matter. According to the analysis results, most of the thesis studies in the Social and Historical Foundations of Education were conducted in 2010 and 2019 field while the dominant used research model in theses was the scanning model. It was determined that the sample unit of the theses was mostly the documents, the most multi-purpose sampling was used in the theses, and the literature review was mostly preferred in the collection of data. The analyzes also showed that the theses studied in the field of Social and Historical Foundations of Education were predominantly in the Social Foundations of Education sub-dimension in the context of the subject.