Ehl-i sünnet, Şia ve Mu'tezile'ye göre peygamberlerin ismeti
The ismet of the prophets according to Ahl as-Sunnah, Shia and Mutezile
  1. Tez No: 686071
  2. Yazar: MAHMUT ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
Peygamberlerin İsmeti konusu günümüzde belki de her zamankinden çok daha önemlidir. Çünkü özelde gençler ve genelde bütün insanlar, birçok iletişim aracı vasıtasıyla, aklın, vicdanın, ahlakın, dinin kabul etmeyeceği peygamberlerin ismetiyle çelişen bir takım yanlış ve uydurma konular duymaktadırlar. Elbette bu tür konuları ya cahil ya da garazlı şahıslar söylemektedirler. Bu yüzden, gençlerimiz ve insanlarımız, peygamberlerden ve Peygamber Efendimizden uzaklaşmakta, neticede İslam dininden kopup deist veya ateist olmaktadırlar. Bundan dolayı Peygamberlerin İsmeti konusu bu tezde hemen hemen Kur'ân'da geçen bütün ayetler ışığında geniş ve kapsamlı bir şekilde araştırılmaya çalışılmıştır. Peygamberlerin İsmeti konusuyla ilgili birçok ayetin varlığına şahit olunmuştur. Bu yüzden Ehl-i Sünnet, Şia ve Mu'tezile müfessirleri ve diğer araştırmacıları konuya çok önem vermişler ve yeri geldikçe meseleleri aydınlatmaya çalışmışlardır. Hatta tarih boyunca Peygamberlerin İsmeti konusunda bağımsız birçok eser yazmışlardır. Buradan hareketle bu araştırmada Ehl-i Sünnet, Şia ve Mu'tezile'ye mensup olan kişileri tartıştırmak olmamış, tam tersine peygamberlerin ismeti hakkında nasıl inandıklarını ve onların ismetini ilgilendiren ayetleri nasıl tefsir ettiklerini öğrenmeye ve en doğru görüşü belirlemeye çalışmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The issue of the Ismet of the Prophets is perhaps more important than ever today. Because young people in particular and all people in general, hear, through many communication tools, some false and fabricated issues that contradict the name of the prophets that will not be accepted by reason, conscience, morality and religion. Of course, such subjects are either ignorant or malicious people. For this reason, our youth and people move away from the prophets and the Prophet, and eventually they break away from the religion of Islam and become deists or atheists. For this reason, in this thesis, the subject of the Ismet of the Prophets has been tried to be investigated in a wide and comprehensive way in the light of almost all the verses in the Qur'an. It has been witnessed that there are many verses related to the subject of the Ismet of the Prophets. That's why the commentators of Ahl as-Sunnah, Shia and Mu'tazila and other researchers gave great importance to the subject and tried to illuminate the issues when appropriate. They even wrote many independent works on the Ismet of the Prophets throughout history. From this point of view, in this research, it has not been to discuss the people who belong to Ahl al-Sunnah, Shia and Mu'tazila, on the contrary, it is to learn how the prophets believed about the Ismet and how they interpreted the verses concerning their ismet, and to try to determine the most correct view.