Etil alkole maruz kalan rat dokularına 3-sübstitüe kumarin bileşiğinin antioksidan ve yağ asit metabolizması üzerine etkileri
The effects of 3-substituted coumarin compound on antioxidant and fatty acid metabolism of the rat tissues exposed to ethyl alcohol
- Tez No: 686076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, sıçanlarda etil alkol ile oluşturulan oksidatif strese karşı 3-asetil-6-bromo kumarin molekülünün koruyucu etkileri araştırıldı. Çalışmada dört grup oluşturuldu. Bu gruplar; Kontrol grubu (K), Kumarin grubu (C), Etil alkol grubu (E) ve Kumarin+Etil alkol (CE) grubudur. Kumarin 5 mg/kg ve Etil alkol 5 mg/kg/gün olarak uygulandı. Sıçanların karaciğer dokularında MDA, redükte GSH, AChE, GST, Ces, GR ve yağ asitleri belirlendi. Karaciğer dokusu biyokimyasal parametreleri incelendiğinde, E grubu MDA, GSH, Ces, AChE, GST düzeyleri kontrol grubuna göre arttı. Kumarin maddesinin etkisiyle kombinasyonlu grubun MDA, GSH ve Ces düzeyleri E grubuna göre azaldı. Karaciğer dokusu yağ asit düzeyleri incelendiğinde, E grubu 18:0 yağ asit düzeyi K grubuna göre artarken, 22:6n3, 18:2n6, 18:3n6, 18:1n9 yağ asit düzeyleri nispi olarak azaldı. Kumarin maddesinin etkisiyle, CE grubu doymamış yağ asit düzeyleri E grubuna göre nispi olarak arttığı gözlendi. Sonuç olarak etil alkol ile oluşturulan oksidatif strese karşı 3-asetil-6-bromo kumarin molekülünün düzeltici etkileri olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the protective effects of 3-acetyl-6-bromo coumarin molecule against oxidative stress induced by ethyl alcohol in rats were investigated. Four groups were formed in the study. These groups are; Control group (K), Coumarin group (C), Ethyl alcohol group (E) and Coumarin + Ethyl alcohol (CE) group. Coumarin was administered at 5 mg/kg and and also Ethyl alcohol as 5 mg/kg/day. MDA, reduced GSH, AChE, GST, Ces, GR and fatty acids were determined in the liver tissues of rats. When the liver tissue biochemical parameters were examined, the levels of MDA, GSH, Ces, AChE, GST in E group increased compared to the control group. MDA, GSH and Ces levels of the group combined with the effect of coumarin decreased compared to the E group. When the liver tissue fatty acid levels were examined, while the E group 18: 0 fatty acid level increased compared to the K group, 22: 6n3, 18: 2n6, 18: 3n6, 18: 1n9 fatty acid levels decreased relatively. It was observed that CE group unsaturated fatty acid levels increased relative to E group with the effect of coumarin substance. As a result, we think that 3-acetyl-6-bromo coumarin molecule has corrective effects against oxidative stress caused by ethyl alcohol.