Etanola maruz kalan rat dokularına siyah havuç ekstraktının etkisi
Effect of black carrot extract to rat tissues induced ethanol
- Tez No: 597313
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 36
Özet
Siyah havuç suyunda birçok polifenol bileşik vardır. Bu bileşiklerin antioksidan ve antikansorejen etkileri bilinmektedir. Bu çalışmada sıçanlarda etil alkol ile oluşturulan oksidatif strese karşı siyah havuç suyunun koruyucu etkisini araştırmak amaçlandı. Çalışma için, kontrol grubu (K), etil alkol (E) grubu, siyah havuç suyu (S) grubu ve etil alkol + siyah havuç suyu (ES) grubu olmak üzere dört farklı grup oluşturuldu. Sıçanların karaciğer, beyin ve testis dokularında MDA, redükte GSH, GSH-Px, katalaz, Fe, Ca ve Zn düzeyleri belirlendi. Tüm dokularda, E grubu MDA düzeyleri diğer gruplara göre arttı. Siyah havuç'un etkisiyle kombinasyonlu grupların MDA düzeyleri, Etil alkol gruplarına göre azaldı. Karaciğer ve testis örneklerinde, E grubu GSH düzeyi K grubuna göre azaldı. Karaciğer ve testis örneklerinde, E grubu GSH-Px aktiviteleri Kontrol grubuna göre azaldı. Siyah havuç'un etkisiyle ES grupların karaciğer ve testis dokuları GSH-Px enzim aktiviteleri E grubuna göre arttı. Testis dokusunda Ca ve Fe düzeyleri E grubunda yüksek çıkarken Zn düzeyinin azaldığı tespit edildi. Etil alkol karaciğer dokusunda Fe düzeyini arttırırken Ca düzeyini azalttı. Sonuçlarımıza göre etil alkolün oluşturduğu oksidatif stresi siyah havuç suyu azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many polyphenol compounds in black carrot juice. The antioxidant and anticancer effects of these compounds are known. In this study, it was aimed to investigate the protective effect of black carrot juices against oxidative stress produced by ethyl alcohol in rats. For the study, four different groups as control group (C), ethyl alcohol (E) group, black carrot juices (S) group and ethyl alcohol + black carrot juices (ES) group were formed. MDA, reduced GSH, GSH-Px, catalase, Fe, Ca and Zn levels were determined in the liver, brain and testis of rats. In all tissues, the MDA levels of E group increased when compared to the other group. By the effects of black carrot, the MDA levels in the combination groups decreased when compared to Ethyl alcohol groups. In the liver and testis tissues samples, GSH levels of E group was decreased than K group. In the liver and testis tissues samples, GSH-Px activities of E group decreased when compared to the K group. By the effects of black carrot in the liver and testis tissues, GSH-Px enzyme activities of ES groups increased when comperad to the E group. Testicular tissue Ca and Fe levels were high in group E, but decreased in Zn levels. Ethyl alcohol decreased the Ca level while increasing the Fe level in liver tissue. According to our results; oxidative stress caused by ethyl alcohol reduced black carrot juice.