Questioning perceptions and suggestions about violence against women: The case of women representatives of political parties in GNATin 2021
Kadına yönelik şiddet algı ve önerilerinin sorgulanması: 2021'de TBMM'de temsil edilen partilere üye kadınlar örneği
- Tez No: 686082
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye'de kadına yönelik şiddet en önemli toplumsal sorunlardan biri olduğu için bu çalışma, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) temsil edilen siyasi partilerdeki kadın üyelerin kadına yönelik şiddet algılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, kadın siyasilerin söylemlerini inceleyerek, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)'de yer alan kadınların kadına yönelik şiddet algılarındaki benzerlik ve farklılıkları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, genel olarak ele alınan kadına yönelik şiddet kavramının yanı sıra, siyasi partilerin belirli kavramsallaştırmaları ve eylemleriyle ilişkili olarak ev içi şiddet, cinsel taciz ve kadın cinayeti olmak üzere üç alt tip incelenecektir. Bu üçlü ayrımın nedeni, farklı şiddet türlerinin kadın siyasiler tarafından nasıl algılandığını ortaya koymaktır. Buna ek olarak, kadın politikacıların bu üç şiddet türünü dikkate alarak kadına yönelik şiddeti vurgulamanın, azaltmanın ve durdurmanın olası yolları olarak sundukları önerilerini araştırmaktadır. Dolayısıyla bu beş siyasi partideki kadın politikacılar arasında önerilen politikalar ile kadına yönelik şiddetle ilgili mevcut uygulamaların eksik veya iyileştirilebilir taraflarına ilişkin görüşleri de ele alınarak karşılaştırma yapılmaktadır. Sonuç olarak, AKP ve MHP kadına yönelik şiddeti tanımlama, anlama ve önlemeye yönelik önerileri konusunda benzer bir eğilim gösterirken, CHP, HDP ve İYİ Parti'nin bu konularda birbirine yakın olduğunu kadın siyasilerin söylemleri üzerinden ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since violence against women (VAW) is reflected as one of the crucial social issues in Turkey, this study aims to investigate the perceptions of woman members of political parties which are represented in Grand National Assembly of Turkey (GNAT) towards VAW. By examining women's discourses, the study will demonstrate the similarities and differences between female politicians in Justice and Development Party (JDP), Nationalist Movement Party (NMP), IYI Party, Republican People's Party (RPP), and People's Democratic Party (PDP) regarding the VAW perceptions. This study will examine VAW concept under three subtypes as domestic violence, sexual harassment, and femicide in relation to specific conceptualizations and actions taken by those political parties. The reason behind these three specifications is to present how different types of violence are perceived by women in different political parties. In addition, it will investigate the proposed recommendations of female politicians' considering those three types of violence as possible ways to emphasize, reduce, and stop violence against women. Hence, there will be a comparison between female politicians in those five political parties based on proposed policies and the recommendation regarding lacking or ameliorative implementations of current policies on VAW. As a result, this study reveals that while JDP and NMP show similar trend in terms of defining, understanding, and recommending solutions to inhibit VAW, RPP, PDP, and IYI Party are close to each other based on female politicians' discourses.