COVID-19 sürecinde okulların algılanan durumları ve eğitim paydaşlarının değişen rolleri
The perceived status of schools and the changing roles of education stakeholders in the COVID-19 process
  1. Tez No: 687795
  2. Yazar: MELİKE YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KAYIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın kuramsal çerçevesinde hayatımızı etkileyen Covid-19, Covid-19 ile beraber ilan edilen pandeminin eğitim üzerindeki etkileri, eğitimin alt sistemi olan ve kapatılan okulların eğitim paydaşları tarafından algısı, Covid-19 döneminde önlem olarak alınan uzaktan eğitim sisteminin getirilmesiyle meydana gelen eğitimde imkan ve fırsat eşitliğinin sorgulanması, eğitim paydaşlarının Covid-19 ile beraber okulda olduğu gibi değişime uğrayan ya da yeni tanımlanan rollerinin saptanmasına cevaplar aranmıştır. Bu araştırmanın amacı; Covid-19 ile birlikte meydana gelen pandemi sürecinde sosyal alanlarda alınan kısıtlama kararları doğrultusunda okulların yüz yüze eğitime kapatılmasıyla beraber okulların mevcut durumu ve eğitim paydaşlarının rollerinde meydana gelen değişimleri birçok yönüyle (okul algısı, fırsat ve imkan eşitliği, öğretmenlik mesleği, okulun amaçları) ele almak ve bu süreçte eğitim paydaşlarının yaşadıkları sorunları ortaya koymak ve bundan sonraki süreçler için uygulayıcılara öneriler sunmaktır. Kişilerin içinde bulundukları pandemi süreciyle ilgili içinde yaşadıkları ancak farkında olmadıkları deneyimlerini derinlemesine inceleyebilmek adına araştırmada nitel yöntem kullanılmış olup araştırma olgu bilim (fenomenoloji) deseninde hazırlanmıştır. Bu araştırma toplumun bir düzenleyicisi ve alt sistemi olan okulun eğitim paydaşları tarafından önemini vurgulamakla beraber, eğitimin temel ilkesi olan eğitimde imkan ve fırsat eşitliğinin sağlanamamasının getirdiği olumsuz sonuçları ortaya koymak ve öneriler getirmek, okulun merkezinde bulunan öğretmenin toplum üzerinde Covid-19' dan önce fark edilemeyen önemi ve Covid-19 süreciyle beraber öğretmenlere verilen yeni rollerin saptanması ve bu bağlamda eğitim sisteminde meydana gelen değişikliklerin vurgulanması açısından önemlidir. Araştırmanın çalışma evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Antalya ili merkez ilçelerinden seçilen Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı'nda bulunan özel ve resmi liselerdeki yöneticiler, öğretmenler, öğrenim görmekte olan öğrenciler ve veliler oluşturmaktadır. Çalışma örnekleminin oluşturulmasında maksimum çeşitlilik dikkate alınmıştır. Çalışma örnekleminde yer alan okul ve katılımcıların seçiminde ise seçkisiz olmayan örnekleme tekniklerinden amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmada araştırma sorularına ilişkin verilen cevaplar betimsel ve içerik analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen veriler, sonrasında belirlenen temalara göre özetlenip yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edinilen bulgulara göre, 2019 Mart ayından itibaren tüm dünyayı etkileyen Covid-19 bireylerin özellikle sosyal hayatını kısıtlaması yönünde etkilemiş ve bireylerin kendilerini koruma altına alma, bu durumdan kurtulma gibi kaygı oluşturacak davranışlara ittiği saptanmış genel olarak tüm paydaşları olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Sosyal bir kurum olarak okulların Covid-19 sürecinde eğitim paydaşları tarafından mecaz yoluyla metaforik algılarına ulaştığımız genel sonuç, okulların“online”kavramı ile örtüştürülmesidir. Bu da bize uzaktan eğitimin bireyler tarafından teknoloji alt temelli algılandığını göstermiştir. Ancak bunun yanında eğitim paydaşlarının başka bir çoğunluğu ise yük, özlem, sosyalleşememek, değişim gibi olumsuz tutumlarını belirtmişlerdir. Covid-19'un eğitime yön vermesi ile birlikte okulların Covid-19'dan önce ve Covid-19 sürecinde nasıl algılandığının anlaşılabilmesi için karşılaştırmalı olarak sorulan soruların en çarpıcı bulgusu okulların Covid-19'dan önce eğitim yuvası, her şey, sevdiğim bir yer, düzen, yardımcı kuruluş olarak adlandırılırken Covid-19 sürecinde ise taban tabana zıt ifadelerle:“ Benim gözümde okul yok, verimli olmayan işlevsiz bir yer, öğrencisiz boş bir alan, Eğitim yuvası değil artık, okul kültüründen uzak bir yer.”ifadeleri kullanılarak eğitim paydaşları üzerinde toplumsal düzen, sosyalleşme, kültürel değerlerin aktarıcısı olarak okulların zihinlerde olumsuz algılandığı ve yok edildiği görülmüştür. Covid-19 sürecinde teknoloji temelli bir eğitim sistemi olan uzaktan eğitimin sorgulanması sonucu paydaşlar bu eğitim sisteminde öğretim sürecinin kısmen, okulun diğer amaçları olan sosyalleşme, hayata yön verme, toplumsal değerlerin öğretimi, akran iletişimi, denetim ve ölçme değerlendirme gibi amaçlarını gerçekleştiremediğini ifade ettikleri saptanmıştır. Eğitim sürecinde deneyimlerini aktaran uzmanlar olarak okulun temel taşı olan öğretmenlerin, okulun yönetimini sağlayan yöneticilerin, milli eğitim tarafından her yıl belirlenen programlar dahilinde okullarının türlerine göre yaptıkları eğitim planlamalarına ek olarak öğrencinin sağlığını koruma, sağlık bakanlığı ve emniyet müdürlükleriyle irtibat halinde olma, öğrencileri derslere dahil edebilmek için çeşitli iletişim kanallarından gruplar kurarak velileri bilgilendirme, yeni eğitim sistemi için teknolojik materyaller hazırlama gibi meslek tanımlarında olmayan yeni sorumluluklar edindikleri saptanmıştır. Eğitimde özel ve resmi olmak üzere iki farklı kurumun olması özel okullarda öğrencilerden alınan ücret karşılığında müfredat programları dışında verilen seçmeli ders seçeneklerinin farklılığı ve öğrencilerle birebir ilgilenilmesi açısından okul ve sınıf mevcutlarının azlığından kaynaklanan eğitim, Covid-19 sürecine kadar toplumun sosyal sınıfları arasında sadece imkanlar dahilinde tercihe dayalı bir uygulama olsa da Covid-19 ile birlikte özel okullarla resmi okullar arasında yapılan uygulamaların farklılığı sebebiyle sosyal sınıflar arasındaki makasın iyice açıldığını ortaya koymuştur. Sosyal şartları kısıtlı ve ekonomik durumu düşük olan velilerin öğrencileri bu süreçte evlerinde internet erişimine sahip olamamakla beraber hatta bazılarının evinde televizyon dahi olmadığı için hiçbir eğitim kaynağına ulaşamadığı, özel okullarda okuyan öğrencilerin ise hem internet erişimi ile ilgili bir sorun yaşamadığı hem de öğrencilere birebir danışmanlık hizmeti sağlandığı, her öğrencinin ayrıca eksikleri tespit edilerek etüt uygulamaları yapıldığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, özel ve resmi okullarda eğitim gören öğrenciler arasında imkân ve fırsat eşitliği ilkesine ters düşen durumları ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular ve literatür taraması sonucu uygulayıcı ve araştırmacılara sunulan önerilerden bazıları şunlardır: Uzaktan eğitim sürecinde teknolojik aksaklıklardan kaynaklanan sebepler yüzünden her öğrencinin eğitime aynı koşulda ulaşamaması sebebiyle öğretim süreci ve müfredat programlarıyla ilgili oluşan eksikliklerin tamamlanabilmesi için milli eğitim tarafından sistemli ve planlı olarak yeni eğitim-öğretim sürecine dahil edilebilecek ek çalışmalar düzenlenmesi; mesleki ve teknik liselerin uygulamalı dersleri uzaktan öğretim sisteminde hiçbir koşulda yapılamadığı için bu liselerdeki öğrenciler mesleki yeterliliğe ulaşamamıştır. Bu sebeple bu öğrencilere küçük gruplar halinde planlamalar yaparak akşam dersleri ya da hafta sonu atölye çalışmalarının planlaması uygulayıcılara önerilirken araştırmacılara ise şu öneride bulunulmuştur:“Bu çalışma kendini ifade edebilecek erişkin grup olan lise öğrencileri ile yapılmıştır. Bu çalışma ilkokuldaki eğitim paydaşları ile karma yöntem kullanılarak da yapılabilir.”
Özet (Çeviri)
In the theoretical framework of the research, Covid-19, which affects our lives, the effects of the pandemic declared together with Covid-19 on education, the perception of the schools, which are the sub-system of education and closed, by the education stakeholders, the opportunity and opportunity in education that occurred with the introduction of the distance education system, which was taken as a precaution during the Covid-19 period. In this study, answers were sought to question the equality of education and to determine the roles of education stakeholders that have changed or newly defined as in school with Covid-19. The purpose of this research; To address the current situation of schools and the changes in the roles of education stakeholders in many aspects (school perception, equal opportunity and opportunity, teaching profession, school goals) together with the closure of schools to face-to-face education in line with the restriction decisions taken in social areas during the pandemic process that occurred with Covid-19. and to reveal the problems experienced by the education stakeholders in this process and to offer suggestions to the practitioners for the next processes. In order to examine in depth the experiences of people about the pandemic process they are in but are not aware of, qualitative method was used in the research and the research was prepared in a phenomenology pattern. While this research emphasizes the importance of the school, which is an organizer and subsystem of the society, by the education stakeholders, it is aimed to reveal the negative consequences of the lack of equality of opportunity and opportunity in education, which is the basic principle of education, and to make suggestions, It is important in terms of determining the importance of teachers and the new roles given to teachers with the Covid-19 process and emphasizing the changes in the education system in this context. The study population of the research consists of administrators, teachers, students and parents in private and public high schools in Kepez, Muratpaşa and Konyaaltı, which were selected from the central districts of Antalya in the 2020-2021 academic year. Maximum diversity was taken into account in the creation of the study sample. Purposive sampling technique, which is one of the non-random sampling techniques, was used in the selection of the schools and participants in the study sample. The data were obtained using a semi-structured interview form. In this study, the answers to the research questions were examined using descriptive and content analysis methods. The data obtained were then summarized and interpreted according to the determined themes. According to the findings obtained from the research, Covid-19, which has affected the whole world since March 2019, has affected individuals especially in the direction of restricting their social life, and it has been observed that individuals have been found to push themselves to behaviors that will create anxiety such as protecting themselves and getting rid of this situation, and it has been observed that it has negatively affected all stakeholders in general. As a social institution, the general result that we have reached to the metaphorical perceptions of schools by education stakeholders in the Covid-19 process is that schools overlap with the concept of“online”. This showed us that distance education is perceived by individuals as technology sub-based. However, another majority of the education stakeholders stated their negative attitudes such as burden, longing, not being able to socialize and change. The most striking finding of the comparative questions asked in order to understand how schools were perceived before Covid-19 and during the Covid-19 process, with Covid-19 directing education, is the education home of schools before Covid-19, everything, a place I love, While the order is called an auxiliary organization, in the Covid-19 process, with diametrically opposite expressions:“There is no school in my eyes, an inefficient and dysfunctional place, an empty space without students, It is no longer an education home, it is a place far from school culture.”It has been seen that schools, as the transmitter of social order, socialization and cultural values, are perceived negatively and destroyed in the minds. As a result of the questioning of distance education, which is a technology-based education system, in the Covid-19 process, it was determined that the stakeholders stated that the education process in this education system could not partially realize the other goals of the school such as socialization, directing life, teaching social values, peer communication, supervision and assessment and evaluation. In addition to the education plans made by the teachers who are the cornerstone of the school, the administrators who provide the administration of the school, according to the types of schools within the programs determined by the national education every year, as experts who convey their experiences in the education process, to protect the health of the student, to be in contact with the ministry of health and police departments, to include the students in the lessons. It has been determined that they have acquired new responsibilities that are not in their job descriptions, such as informing parents, preparing technological materials for the new education system, by establishing groups through various communication channels. Due to the fact that there are two different institutions in education, private and public, the difference in the elective course options offered outside the curriculum in return for the fee received from the students in private schools and the scarcity of school and class sizes in terms of one-to-one attention to the students, education was preferred among the social classes of the society only within the possibilities until the Covid-19 process. Although it is an application based on Covid-19, it has been revealed that the gap between social classes has widened due to the difference in practices between private schools and public schools. While the students of parents with limited social conditions and low economic status could not have internet access at home during this process, some of them could not reach any educational resources because they did not even have a television in their homes, while students in private schools did not have any problems with internet access and one-on-one counseling was provided to students. It was determined that each student's deficiencies were determined and etude applications were made. These results revealed situations that contradict the principle of equal opportunity and opportunity among students studying in private and public schools. Some of the suggestions presented to practitioners and researchers as a result of the findings and literature review are as follows: In order to complete the deficiencies related to the teaching process and curricula due to the fact that not every student can reach the education in the same conditions due to the reasons arising from the technological disruptions in the distance education process, new education programs are systematically and planned by the national education. organizing additional studies that can be included in the teaching process; Since the applied courses of vocational and technical high schools could not be held under any circumstances in the distance education system, the students in these high schools could not reach vocational qualification. For this reason, while planning evening classes or weekend workshops to these students by planning in small groups was recommended to practitioners, the following suggestions were made to researchers:“This study was conducted with high school students, who are adults who can express themselves. This study can also be done with the education stakeholders in primary school by using a mixed method.”