Türkiye'de yabancı gerçek kişilerin taşınmaz ediniminin sınırlandırılması: Antalya ili Alanya ilçesi örneği
Limitation of real estate acquisition by foreign real persons in turkey: the case of Antalya province Alanya district
  1. Tez No: 686121
  2. Yazar: TOYGUN ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İstatistik, Law, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yabancılara yönelik olarak bir ülkede mülkiyet hakkı edinimine eski çağlardan beri kısıtlamalar ve yasaklamalar getirilmiştir. Söz konusu kısıtlamalar miktar, nitelik, mekan ve taşınmazın türü bakımından olabileceği gibi, belirtilen kısıtlamaların karmasına göre yasal düzenlemeler ya da uygulamalar ile kısıtlandığı bilinmektedir. Türkiye'de yabancıların taşınmaz edinimine miktar, yer ve kullanım amacı bakımından sınırlama getirilmiştir. 03.05.2012 tarihinde kabul edilen 6302 sayılı Tapu Kanununda yabancı uyruklu gerçek kişilerinin taşınmaz edinimine, edindikleri taşınmazlar ile bağımsız ve sürekli nitelikteki sınırlı ayni hakların toplam alanı, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde onunu ve kişi başına ülke genelinde otuz hektarı geçemez hükümleri ile sınırlandırma getirilmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinimine yönelik sınırlandırmaların tespiti ile taşınmaz yüzölçümü bakımından seçilmiş ilçe örneğinde edinimin üst sınırının taşınmazın türlerine göre belirlenmesidir. Yabancıların taşınmaz ediniminin sınırlandırılmasına ilişkin Antalya İli Alanya İlçesi'nde anataşınmaz ve bağımsız bölüm düzeyinde risk sınırları belirlenmiştir. Ayrıca Alanya İlçesi'nde taşınmaz edinen yabancı gerçek kişiler, taşınmaz satışında aracı kurumlar (emlak şirketleri) ve ilgili mahalle muhtarları ile yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmış ve ki-kare analizleri ile sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There has been many limitations and prohibitions to foreigners for the ownership acquisition since ancient times. Such limitations can be through quantity, quality, place and the type of the real estate as well as the combination of the restriction both can be legal regulations or implementations. In Turkey the acquisition of real estate by foreigners is limited for the quantity, place and the aim of the use. In the Property Law No. 6302 which is enacted on 03.05.2012 the acquisition of real estate by foreign real person is limited with the provisions that the total area of limited real rights in an independent and permanent nature may be up to % 10 of the surface area of the district that is subject to private ownership (in terms of surface area) and upper limit of 30 hectares in country level. The purpose of this study is to identify the limitations imposed upon real estate acquisition by foreign real persons in the example district level to find out the upper limits of acquisitions in terms of surface area by real estate types in the example district. Risk limitation is identified in independent condominium units and the main real estate in terms of limitations acquisitions real estate by foreigners in Alanya district Antalya province. In addition to this face to face survey is made with institutions that mediate in real estate sales, foreign real persons that acquire real estate sales in Alanya district and the quarter mukhtars (elected heads of neighborhoods/mahalles) and the results are analysed comparatively with chi-square test.