Hastanemize göğüs ağrısı yakınması ile başvuran çocukların değerlendirilmesi
The evaluation of the children application to our hospital with the complaint of chest pain
  1. Tez No: 686122
  2. Yazar: KÜBRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocuklarda göğüs ağrısı hastanelere sık başvuru nedenlerinden biridir. Göğüs ağrısı genellikle organik bir neden olmadan gelişmekte; kronik olma eğilimi göstermekte ve süre uzadıkça da neden bulma olasılığı azalmaktadır. Göğüs ağrısı yakınmasının ciddiye alınması gerekir çünkü altta yatan neden önemli bir hastalık olabilir. Ayrıca, göğüs ağrısı semptomu genellikle çocuğun günlük yaşamını bozacağı için de çok önemlidir. Bu çalışmada, hastanemize göğüs ağrısı yakınması ile başvuran çocukların etiyolojik açıdan incelenmesi ve en sık karşılaşılan sebeplerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Hastanemize Aralık 2010 ile Temmuz 2011 tarihleri arasında göğüs ağrısı yakınması ile başvuran 603 olgu geriye dönük olarak incelendi. Çalışma grubundaki hastaların %46.8'i kız , %53.2'si erkekti. Hastaların yaş ortalaması 11.8 ± 2.7 (5.5 – 18 ) yıl idi. Hastaların %46.9'unda kas iskelet sistemi, %17.5'inde kardiyovasküler sistem, %5.1'inde solunum sistemi, %3.3'ünde gastrointestinal sistem, %3'ünde psikojenik nedenli göğüs ağrısı tespit edilirken, %21.4'ünde ise göğüs ağrısının nedeni bulunamadı ve idiyopatik göğüs ağrısı olarak değerlendirildi. Hastaların %2.8'inde göğüs ağrısının nedeni kollajen doku hastalığı, Marfan sendromu, meme büyümesi, zona gibi diğer nedenlere bağlandı. Çalışmamızda çocukların önemli bir kısmında organik kökenli ağrı saptandığı için çocuklardaki göğüs ağrısının ayrıntılı araştırılması gerektiği düşünüldü
Özet (Çeviri)
Children frequently present to a hospital with the complaint of chest pain. Generally, pediatric chest pain grows up without an organic etiology and tends to become chronic. The probability to find out the etiology reduces with the duration. Complaint of chest pain should be treated seriously, because underlying heart disease or other serious pathology can sometimes exist. Furthermore, this complaint should be treated seriously because the symptom of chest pain often disturbs a child's daily routine. In this study, it is aimed to examine the etiology of chest pain in our hospital and to clarify the most common causes. 603 patients who applied to our hospital between December 2010 and July 2011 were evaluated retrospectively. Study group consisted of %46,8 female and %53,2 male. Mean age of the patients was 11,8 ± 2.7 years old (5.5-18). It is found that of the 603 patients the etiology of the chest pain for %46.9 was musculoskeletal system, %17.4 was cardiovascular system, %5.1 was respiratory system, % 3.3 was gastrointestinal system, % 3 was psychogenic. No etiology was found for % 21.4 of the patients and they were evaluated as idiopatic. %2.8 of the patients with the other diognasis such as connective tissue disorder, Marfan syndrome, breast swelling and herpes zoster were classified as miscellaneous. It's thought that, because of important amount of organic reasons, in this study, we should further evaluate the reasons of chest pain in children.