Ionia bölgesinde ele geçen batı yamacı seramiklerine genel bir bakış
An overview of western slope ceramics found in Ionia region
  1. Tez No: 686147
  2. Yazar: ERGİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
“Ionia Bölgesinde Ele Geçen Batı Yamacı Seramiklerine Genel Bir Bakış”, adlı bu çalışmada, öncelikle Batı Yamacı Seramiğinin bulunduğu ve adını aldığı yer, gelişim evresi, bezeme unsurları ve Batı Yamacı Seramiklerinin yoğun olarak görüldüğü Ionia Bölgesi, yayınlanan tez ve makalelerden ulaşabildiğimiz kadarıyla incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde Batı Yamacı Seramiklerinin, ilk olarak keşfedilişi, arkeoloji literatüründe neden bu adı aldığı ve sonrasında nasıl ve neden üretildiklerine yanıt aranmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise Batı Yamacı Seramiği üreten önemli merkezleri inceleyip yerel üretim malzemelerin kil, firnis ve bezeme unsurları incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise Batı Yamacı Seramiğinin Ionia Bölgesi'nde ele geçtiği antik kentler, yayınlanan makale ve tezlerden ulaşabildiğimiz kadarıyla, kil, firnis, bezeme unsurları ve hangi atölyelerde benzer örnekler görüldüğüne dair bilgiler incelenmiş ve araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“An Overview of the Western Slope Ceramics Uncovered in the Ionia Region”, Ionia Region, where the Western Slope Ceramics are found and named after, the stage of development and the decoration elements have been examined from the published theses and articles . In the first part of the study, the first discovery of the Western Slope Ceramics, why it had named such in the archeology literature, and how and why they were produced were examined. In the second part of the study, the clay, glaze and ornamental elements of locally produced materials were investigated by examining the important centers producing West Slope Ceramics. In the last part of the study, the ancient cities where the Western Slope Pottery was found in the Ionia Region, as far as we can reach from the published articles and theses, the information about clay, glaze, decoration elements and in which workshops that similar potteries were observed were examined and investigated.