Thermastabilization of cellulases by cross-linking
Çapraz bağlama ile selülaz ısıl dayanıklılığının arttırılması
  1. Tez No: 68617
  2. Yazar: JÜLİDE BİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
oz ÇAPRAZ BAĞLAMA İLE SELÜLAZ ISIL DAYANIKLILIĞININ ARTTIRILMASI Bilen, Jülide Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Uruk Bakır Haziran 1997 Selülaz, selülozu önce oligosakkaritlere ve en sonunda da glikoza parçalayan, üç farklı bileşene sahip karmaşık bir enzim sistemidir. Bu bileşenler endoglukanaz (EC 3.2.1.4), sellobiohidrolaz (EC 3.2.1.91) ve (3-glukosidaz ( EC 3.2.1.21) olarak adlandırılır ve Aspergillus, Fusarium ve Tricoderma gibi mikroorganizmalar tararından üretilirler. Bu araştırmada çapraz bağlama metodunun Trichoderma reesei selülazı ve bileşenlerinin ısıl dayanıklılığı üzerine etkileri, üç değişik çapraz bağlayıcı kullanılarak incelendi. Kullanılan enzim preparatında P-glukosidazm yeterli miktarda olmaması nedeniyle çapraz bağlamanın bu enzimin ısıl dayanıklılığı üzerineolan etkisi bademden elde edilen ticari {î-glukosidaz kullanılarak bulunda Bu çalışmada kullanılan çapraz bağlayıcılar dimetilsuberimidat (DMS), dimetiladipimidat (DMA) ve dimetil-3,3'-ditiobispropionimidat (DTBT), bisimodesterlere ait farklı çapraz bağlama uzunluklarına sahip kimyasalladır. DMS ve DTBP ile yapılan detaylı ısıl inaktivasyon deneyleri sonucunda bu iki çapraz bağlayıcının toplam selülaz, sellobiohidrolaz ve endoglukanaz ısıl dayanıklılıklarında az miktarda bir düşmeye neden olduğu gözlendi. Aynı çapraz bağlayıcılar 0- glukosidazın ısıl dayanıklılığını yaklaşık %5 civarında arttırdı. Bu sonuçlardan, bisimidoesterlerin selülazın ısıl dayanıklılığını artırmada etkili olmadığına karar verildi. Anahtar Kelimeler : Selülaz, Sellobiohidrolaz, Endoglukanaz, p- Glukosidaz, Çapraz bağlama, Isıl dayanıklılık, Bisimidoester. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THERMOSTABELIZATION OF CELLULASES BY CROSS-LINKING Bilen, Jülide M.S., Department of Food Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ufuk Bakır June 1997 Cellulase is an enzyme complex containing at least three different components, endoglucanase (EC 3.2.1.4), cellobiohydrolase (EC 3.2.1.91) and {}- glucosidase (EC 3.2.1.21) that hydrolyse cellulose to oligosaccharides and finally glucose and produced by many microorganisms like Aspergillus, Fusarium and Trichoderma species. In this study, three different cross-linkers were used to modify Trichoderma reesei cellulase and their effects on thermal stability of both total cellulase complex and its components, endoglucanases, cellobiohydrolases, were investigated. Commercial p-glucosidase extracted from almond was used to find out the effects mof cross-linking on thermostability of 0-glucosidase, because of the very low quantity of {5-glucosidase in the Trichoderma reesei enzyme preparation. The cross-linkers used were dimethylsuberimidate (DMS), dimethyladipimidate (DMA) and dimethyl-3,3'-dithiobispropionimidate (DTBP). These reagents are all homobifunctional bisimidoesters having different cross-linking distances and cross link only amino groups on protein molecules to each other. Detailed thermal inactivation studies with DMS and DTBP cross-linking have shown that the thermostability of total cellulase complex, cellobiohydrolases and endogluconases decreased slightly upon modification while thermostability of {3-glucosidase increased about 5%. As a conclusion, bisimidoesters were found not to be suitable for thermostabilization of cellulases. Keywords : Cellulase, Cellobiohydrolase, Endogluconase, 0-Glucosidase, Chemical cross-linking, Thermostability, Bisimidoesters. IV