Üniversitelerde ar-ge faaliyetleri ve bilimsel araştırma projeleri (BAP) etkinliğinin değerlendirilmesi: Siirt Üniversitesi örneği
R&d activities in universities and evaluation of scientific research projects (BAP) effectiveness: A case study in Siirt University
- Tez No: 686171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Üniversiteler toplumda saygın bir yere sahip olan ve toplumsal gelişmeye katkı sağlayan eğitim kurumlarıdır. Günümüzde toplumların gelişmesinde üniversitelerin rolü büyüktür. Üniversiteler bilginin kaynağı olan beşeri sermayeyi yetiştiren ve işgücü piyasasına hazırlayan eğitim kurumlarıdır. Üniversiteler sadece bilginin üretildiği yer olmakla kalmamakta, bilginin ticarileştiği yer haline de gelmektedir. Üniversitelerde eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma işlevi birbirine entegre bir şekilde yürütülmektedir. Bilimsel araştırma üniversitelerin en temel işlevlerindendir. Bilim ve teknoloji üretmek bilimsel araştırmalar sonucunda gerçekleşen faaliyetlerdir. Günümüzde toplumların refah seviyeleri ürettikleri bilgi ve teknoloji ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Günümüz bilgi çağında teknolojiye ve Ar-Ge'ye önem veren ve Ar-Ge faaliyetlerine büyük kaynak ayıran ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin üst seviyede olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Gelişmiş ülkelerin başarılarının en büyük sebebi ise bilim ve teknoloji politikalarını erken dönemden başlayarak belirlemeleri ve bunu istikrarla uygulamalarıdır. Türkiye'de Ar-Ge faaliyetleri 1963 yılında TÜBİTAK'ın kurulmasıyla devlet politikası olarak belirlenmiş ve desteklenmeye başlamıştır. Ar-Ge'ye verilen önem neticesinde teknolojide dışa bağımlılık azalacak, bilim ve teknoloji ülkelerin kalkınmasındaki en önemli unsur olarak öne çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Universities are educational institutions that have a respectable place in society and contribute to social development. Universities play an important role in the development of societies today. Universities are educational institutions that raise human capital, which is the source of knowledge, and prepare it for the labor market. Universities are not only places where knowledge is produced, but also places where knowledge is commercialized. Education and scientific research functions in universities are carried out in an integrated manner. Scientific research is one of the most basic functions of universities. Producing science and technology is the result of scientific research. Today, the welfare levels of societies increase in direct proportion to the information and technology they produce. In today's information age, it is an undeniable fact that countries that attach great importance to technology and R&D and allocate great resources to R&D activities have a high level of development. The biggest reason for the success of developed countries is that they determine science and technology policies starting from an early period and apply them consistently. R & D activities in Turkey determined by government policy as TUBITAK established in 1963 and began to be supported. As a result of the importance given to R&D, dependence on foreign technology will decrease and science and technology will come to the fore as the most important factor in the development of countries.