TV reklamlarında kullanılan cıngıl müziklerinin insan hafızası üzerindeki etkisi ve marka ismi hatırlanabilirliğindeki rolü: TV'de yayınlanan bebek bezi reklamları üzerine bir araştırma
Of cingil music used in TV ads its effect on human memory and its role in brand name remember: A research on baby diapers advertisements published on TV
- Tez No: 686176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanların çevreleri ile bağlantı kurmaları, ihtiyaçlarını karşılamaları, yaşamlarını sürdürebilmeleri için duyu organları aracılığı ile edindikleri algılara ihtiyaçları vardır. Gün içinde birçok uyarıcı etkiye maruz kalan insanın bilincinde veya bilinçaltında yer eden mesajların birçoğunu reklam kavramı oluşturur. Günümüzün en güçlü iletişim yöntemlerinden biri olan reklamcılık sektörü, gücünü hiç şüphesiz ki geniş kitlelere doğru tekniklerle ve doğru zamanlarda ulaşarak oluşturmuştur. Zaman içinde gelişen pazarlama stratejileri ve çoğalan rakipler arasında kızışan öne çıkma hamleleri nedeniyle reklamcılık sektörü de elbette ki çeşitli stratejilerle en verimli içeriği oluşturmak konusunda kendini geliştirmiştir. Kullanılan teknik ve başvurulan yöntemler arasında öne çıkan olgulardan biri“müzik”olgusudur. Müzik, reklamcılık sektörü gibi insan merkezlidir ve evrensel bir güçtür. İnsan davranışları ve algısı üzerindeki, hatırlanırlık ve tutum etkileri nedeniyle reklamverenler için müzik; marka-tüketici ilişkisini kurmaktaki ve bunun devamlılığını sağlamaktaki önemli güçlerden biri haline gelmiştir. Bu durum reklamın ve dolayısıyla markanın dikkat çekmesi, beğenilmesi, hatırlanması ve reklamın çeşitli kanallarla yaygınlaşmasının kolaylığı konusunda marka açısından müziği oldukça önemli bir güç haline getirmiş , reklam müziği kavramını oluşturmuş ve reklam ögeleri kapsamında sıklıkla tercih edilir kılmıştır. Bu çalışma; reklam müzikleri kategorisinde en çok tercih edilen seçeneklerden biri olan cıngıl müziklerinin, insan hafızası ile olan ilişkisi üzerinde durmakta ve reklamdaki cıngıl kullanımının marka ismi hatırlanırlığı noktasında hedef kitle üzerinde yarattığı etkiyi anlamak üzerine hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are differences in perceptions that people acquire through their sensory organs in order to connect with their surroundings, meet their conversations, and continue their lives. Many of the messages that take place in the consciousness or subconscious of people who are exposed to many stimulating effects during the day are advertisements. The advertising industry, which is one of the strongest communications today, has undoubtedly been created by reaching large audiences with the right techniques and the right way. Over time, the advertising industry has developed an escalation move between marketing strategies and growing competitors to combine with various strategies, of course. One of the only phenomena between the technique and the methods used is the“music”phenomenon. Music, like the advertising industry, is human-centered and a universal force. For advertisers in human behavior and perception, recall and behavior; It has become one of the important forces in establishing the brand-consumer relationship and ensuring its quality for this. This situation is becoming widespread for the advertisement and the advertising sign to attract attention, be liked, remembered, and the advertisement through various channels. This work; It focuses on the relationship of jingle music, which is one of the most preferred options in the category of advertising music, with human memory, and is prepared to understand the effect of jingle in the advertisement on the target audience in terms of brand name recognition.