Genç yetişkinler ile yaşlıların otantiklik, yaşamda anlam, mutluluk, affedicilik ve yalnızlık düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of young adults and elderly' authenticity, meaning in life, happiness, forgiveness, and loneliness levels
- Tez No: 686175
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
BBu çalışmanın temel amacı genç yetişkinler ile yaşlı bireylerin otantiklik, yaşamda anlam, affedicilik, mutluluk ve yalnızlık düzeylerini karşılaştırmaktır. Ayrıca, bu araştırma değişkenleri cinsiyet, yaşanılan şehir, kentsel/kırsal yaşam alanı, gelir, barınılan yer ve ideolojik-siyasi eğilim gibi demografik değişkenler bakımından karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunu, 308 üniversite öğrencisi ile 285 yaşlı birey oluşturmaktadır. Genç yetişkinlerin yaşları 18-29 arasında iken yaşlı bireylerin yaşları ise 65-78 arasındadır. Veri toplama Kişisel Bilgi Formu, Otantiklik Ölçeği, Yaşamda Anlam Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formu, Affedicilik Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler t testi, ANOVA, MANOVA; ikili/kategorik değişkenler (genç yetişkin ve yaşlılar) ve yordayıcı değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek ve tanımlamak için Lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre otantiklik, yaşamda anlam, affedicilik ve mutluluk puan ortalamaları genç ve yaşlı yetişkinlerde istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Gruplar arasında yalnızlık puan ortalamalarının karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Yaşlı yetişkinler genç yetişkinlerden daha otantik, mutlu ve affedicidir. Yaşlı yetişkinlerin mevcut yaşamda anlam puan ortalamaları genç yetişkinlerden daha yüksektir. Aranan yaşamda anlam puan ortalamalarında ise genç yetişkinler lehine bir durum söz konusudur. Ayrıca, hem genç yetişkinler hem de yaşlı yetişkinlerde otantiklik, yaşamda anlam, affedicilik, mutluluk ve yalnızlık puan ortalamaları bazı demografik değişkenler bakımından önemli ölçüde farklılıklar göstermektedir. Erkek yaşlılar kadın yaşlılardan daha mutlu iken kadın yaşlılar, erkek yaşlılara göre daha yalnızdır. Ağrı'da yaşayan genç yetişkinler, Antalya'da yaşayan genç yetişkinlerden daha otantiktir. Ağrı'da bulunan hem gençler hem de yaşlılar, Antalya ve Kütahya'dakilere göre daha az yalnızdır. Köylerde yaşayan hem gençler hemde yaşlılar kentsel yerlerde yaşayanlardan daha otantiktir. Kentlerdeki yaşlılar daha yalnızdır. Huzurevinde yaşayan yaşlılar, kendi evinde yaşayan ve/veya çocuklarının yanında yaşayan yaşlılardan daha yalnızdır. Araştırma bulguları yaşlanma teorileri ve sembolik etkileşim yaklaşımı ışığında tartışılmıştır. Çalışmada sosyologlar, sosyal psikologlar ve diğer araştırmacılar için pratik sonuç ve öneriler vardır. Örneğin yaşlı kadınlarda mutsuzluk ve yüksek yalnızlık düzeyinin nedenleri nitel çalışmalarla araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compare authenticity, meaning in life, forgiveness, happiness, and loneliness levels across young adults and elderly. Moreover, these basic variables are compared in terms of some demographic variables such as gender, living city, rural-urban area (place to live in), income (socio-economic status), place of residence (housing type), and ideological tendincies in young adults and elderly. Participants in this study are university students (n=308) and elderly people (n=285). Age range was between 18 and 29 years old in young adults, and 65 and 78 years old in elderly. The data were collected by the Demographic Information Form, the Authenticity Scale, the Meaning in Life Scale, the Oxford Happiness Scale-Short Form, the Trait Forgiveness Scale ve UCLA Loneliness Scale. Descriptive statistics, independent samples t test, ANOVA, MANOVA are used to analyze the variables in this study. Besides, Logistic regression was used to examine and describe the relationship between a binary response variable (e.g., 'young adults' or 'elderly') and a set of predictor variables. The findings indicated the statistically significant differences between young adults and elderly people as related to authenticity, meaning in life, forgiveness, and happiness levels. However, comparison of the loneliness levels revealed no statistically significant difference between the groups. Elderly people are more authentic, forgiving and happier than young adults. The presence of meaning in life levels of the elderly are higher than young adults. In the search for meaning in life levels, there is a situation in favor of young people. Furthermore, in both young adults and elderly, authenticity, meaning in life, forgiveness, happiness, and loneliness levels are significantly different with respect to various demographic variables. For example, male elderly is happier than female elderly, while female elderly lonelier than male elderly. What's more, young adults who live in Agri are more authentic than young adults who live in Antalya. Both young and elderly people in Agri are less lonely than those in Antalya and Kutahya. Both young and elderly people living in villages (rural areas) are more authentic than those living in urban areas. The elderly people living in urban areas are lonelier than the elderly people living in rural areas. The elderly people living in nursing homes are lonelier than the elderly living in their own homes and/or with their children. Under the lights of the ageing theories and symbolic interaction, the results were discussed. The study has practical implications and recommendations for sociologists, social psychologists, and other researchers. For example, the reasons for the unhappiness and high loneliness level in elderly women should be investigated with qualitative studies.