Çin Halk Cumhuriyeti'nin yumuşak güç stratejisi ve etkileri
People's Republic of China's soft power strategy and its effects
  1. Tez No: 686177
  2. Yazar: MERT KARAKADILAR
  3. Danışmanlar: DR. YASEMİN BİLGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) Soğuk Savaş sonrası dönemdeki çarpıcı ekonomik ve askeri yükselişi, ÇHC'nin özellikle ABD ve birçok komşusu tarafından potansiyel tehdit olarak algılanmasına sebep olmuştur. ÇHC oluşan bu tehdit algısını azaltmak için, kurduğu Konfüçyüs Enstitüleri, medya organları, ekonomi kurumları ve barışçıl kültür politikalarıyla son yıllarda yumuşak gücünü artırmaya çalışmaktadır. Bu çalışma, ÇHC'nin yumuşak güç stratejisini inceledikten sonra, kamuoyu anketlerini analiz ederek ÇHC'nin yumuşak gücünün, tehdit algısını azaltmada etkin olmadığını gösterecektir. ABD ve Asya ülkelerinde, tüm yumuşak güç yatırımlarına rağmen, ÇHC'ye karşı olumsuz algı artmaktadır. ÇHC'nin yumuşak gücünün sınırlı kalmasının sebebi, Nye ve diğer akademisyenlerin savunduğu üzere, ÇHC'nin evrensel değerlerden yoksun olması değil, devletlerin yumuşak gücünü ancak ortak menfaatlerin olduğu zaman artırabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, ÇHC yumuşak gücünü ortak menfaatlerinin olduğu Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde artırabilmiş, yükselişini tehdit olarak gören ülkelerde ise yumuşak gücü sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
People's Republic of China's (PRC) striking economic and military rise of the in the post-Cold War period has caused the PRC to be perceived as a potential threat, especially by the United States and many of its neighbors. PRC, in the recent years, is trying to increase its soft power by building Confucius Institutes and media outlets in many countries, establishing economic institutions and emphasizing its peaceful cultural policies in order to reduce the threat perception. This study, after examining PRC's soft power strategy, will argue that PRC's soft power is not effective in reducing threat perception by analyzing the public opinion polls. Despite PRC's soft power investments, negative perception of China has increased in the United States and in many Asian countries. The reason why PRC's soft power remains limited is not due to fact PRC lacks universal values as Nye and other scholars argue, but because soft power is effective only when common interests exist between countries. Therefore, we see PRC being able to increase its soft power in Latin American and African countries where common interests exist between these countries and PRC and its soft power remaining limited in countries which see PRC's rise as a threat.