Nöropazarlamanın araştırma tekniklerinin etik kurallar açısından incelenmesi
Examining of the ethical values on neuromarketing research techniques
- Tez No: 686184
- Danışmanlar: DR. ARMAĞAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Reklam ve pazarlama, şirketlerin günümüz rekabet dünyasında en fazla üzerinde durduğu konudur. Hızla değişen ve gelişen teknoloji sayesinde reklam ve pazarlama alanlarında önemli yöntemler ortaya çıkmıştır. Bilim ve tıp alanında kullanılan nörogörüntüleme teknikleri ile insan beyninin tepkilerinin ölçümlenmesi sonucu ortaya çıkan verilerin pazarlama alanında kullanılması nöropazarlama kavramını ortaya çıkarmıştır. Nöropazarlama teknikleri ile, tüketicilerin gerçek algılarının ve eğilimlerinin ortaya çıkarılması ürün ve hizmet sunan şirketler için önemli avantajlar sağlamaktadır. Genel anlamda tüketici için herhangi bir yararı bulunmayan nöropazarlama teknikleri sayesinde şirketler, hedefe ulaşmayan büyük bütçeli reklam kampanyaları yerine tüketicinin beynindeki sırları hedef alan reklam çalışmaları yapabilmektedirler. Nörogörüntüleme tekniklerinin pazarlama alanında kullanılması, başta nörobilimciler olmak üzere pek çok çevrede kişilerin beynini okuyarak mahremiyetini ihlal ettiği ve tüketime yönlendirdiği için etik açıdan tartışma konusu olmuştur. Bu çalışma, alanyazındaki bu tartışmalar çerçevesinde nöropazarlamanın araştırma tekniklerinin etik kurallar açısından incelenmesini konu almıştır. Çalışmanın öncelikle bölümünde nöropazarlama kavramı ve nöropazarlama araştırma teknikleri incelenmiştir. Daha sonra dünyada ve Türkiye'de nöropazarlama çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmada son olarak nöropazarlama araştırma tekniklerinde etik kavramı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertising and marketing is the most accentuated issue for companies in today's competitive world. Significant methods have emerged in the fields of advertising and marketing by the virtue of rapidly changing and developing technology. The use of the data obtained as a result of measuring the responses of the human brain with neuroimaging techniques used in the field of science and medicine in the field of marketing has created the concept of neuromarketing. Revealing the real perceptions and tendencies of consumers with neuromarketing techniques provides important advantages for companies that offer products and services. Thanks to neuromarketing techniques, which do not have any benefit for the consumer in general, companies can carry out advertising activities targeting the secrets of the consumer instead of large-budget advertising campaigns that do not reach the target. The use of neuroimaging techniques in marketing has been a subject of ethical debate in many circles, especially neuroscientists, as it violates the privacy of people by reading their brain and directs them to consumption. In conclusion, the study within the framework of these discussions in the literature, points the analyzing of neuromarketing research techniques in terms of ethical rules is the subject. In the preferential part of the study, the concept of neuromarketing and neuromarketing research techniques were examined. It is then given to the world and neuromarketing study in Turkey. Finally, the concept of ethics in neuromarketing research techniques was examined in the study.