Consolida orientalis bitkisinin metisilin dirençli staphylococcus aureus (MRSA) ve vankomisin dirençli enterokoklar (VRE) üzerine antimikrobiyal ve antibiyofilm etkisinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial and antibiofilm effect of the plant consolida orientalis on methicillin resistant staphylococcus aureus (MRSA) and vancomycin resistant enterococcus (VRE)
- Tez No: 686185
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, C.orientalis bitkisinin MRSA ve VRE üzerine antimikrobiyal ve antibiyofilm etkisini araştırmak üzere planlanmıştır. Çalışmada kullanılan MRSA ve VRE suşları, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne çeşitli şikayetlerle başvuran hastalardan alınan örneklerden izole edilmiştir. Çalışmada her bir mikroorganizma grubundan 20 adet olmak üzere toplamda 40 adet suş kullanılmıştır. C.orientalis bitkisinin antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi amacıyla mikrodilüsyon broth yöntemi uygulanmıştır. Mikroorganizmaların biyofilm formasyon aktivitesini belirlemek amacıyla spektrofotometrik plak yöntemi kullanılmış, C.orientalis bitkisinin toprak üstü kısımlarından elde edilen ekstrenin antibiyofilm etkinliğini araştırmak amacıyla ise mikrotitre plak yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre MRSA suşları için MIC değerleri 0,15 ve >5 mg/ml aralığındadır. Diğer taraftan, VRE suşlarının MIC değerleri 0,625 ila 2,5 mg/ml aralığında saptanmıştır. Yirmi adet MRSA suşununun 8'inin güçlü, 10'unun orta ve 2'sinin de zayıf olmak üzere tamamının çeşitli düzeylerde biyofilm oluşturduğu, 20 adet VRE suşunun ise 1 adet güçlü, 15 adet zayıf olmak üzere 16'sının biyofilm oluşturduğu, 4 adet suşun da biyofilm oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Biyofilm inhibisyon çalışmalarının sonuçlarına göre MRSA-05 numaralı suşda % 26 inhibisyon saptanırken, 10 numaralı suşta bu oran % 85'lere ulaşmıştır. Ayrıca MRSA-17 nolu örnekte % 35 ve MRSA-20 nolu örnekte % 53 oranında inhibisyon etki gözlenmiştir. VRE grubundan 14 numaralı örnekte gözlenen inhibisyon oranı % 12 olarak belirlenmiştir. Biyofilm eradikasyon çalışmalarında ise MRSA grubundan 5,6, 9, 14, 17 ve 20, VRE grubundan 14 numaralı örneklerde oluşan biyofilmin eradike olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; C.orientalis bitki ekstresi MRSA ve VRE patojenleri üzerine orta ve zayıf düzeyde antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Bitki ekstresi içerisinde antibiyofilm özelliği olduğu düşünülen 2-ethylacridine maddesi tespit edilmiş, bakterilere uygulandığında çeşitli düzeylerde biyofilm inhibisyonu ve eradikasyonu gerçekleştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
MRSA and VRE strains used in the study were isolated from specimens collected from patients who applied, with various complaints, to the Application and Research Hospital of the Medical Faculty at Sivas Cumhuriyet University. A total of 40 strains, with 20 strains of each microorganism group, were used in the study. The microdilution broth method was applied to determine the antimicrobial activity of the C.orientalis plant. The spectrophotometric plate method was used to determine the biofilm formation activity of microorganisms, and the microtiter plate method was applied to investigate the antibiofilm activity of the extract obtained from the aerial parts of the C.orientalis plant. According to the findings obtained in the study, the MIC values for the MRSA strains are between 0.15 and> 5 mg / ml. On the other hand, the MIC values of the VRE strains were determined to be in the range of 0.625 to 2.5 mg / ml. It was observed that twenty MRSA strains all have formed biofilms at various levels, 8 at strong level, 10 at medium level and 2 at weak level and that 16 of 20 VRE strains have formed biofilms,1 at strong level and 15 at weak level, and 4 of 20 VRE strains have not formed biofilms. According to the results of biofilm inhibition studies, while 26% inhibition was detected in the strain labeled by MRSA-05, the inhitibion rate is reached 85% in strain labeled by 10. In addition, an inhibition effect was observed at a rate of 35% in the sample labeled by MRSA-17 and a rate of 53% in the sample labeled by MRSA-20. The inhibition rate observed in the sample labeled by 14 in the VRE group was determined to be 12%. In the biofilm eradication studies, it was determined that the biofilms formed in the samples labeled by 5,6, 9, 14, 17 and 20 of the MRSA group and the biofilm formed in the sample labeled by 14 of the VRE group were eradicated. As a result, C.orientalis plant extract has shown moderate to weak levels of antimicrobial activity on the pathogens MRSA and VRE. The substance 2-ethylacridine, which is tought to have antibiofilm property, was detected in plant extract and, when applied to bacteria, was observed to form biofilm inhibition and eradication at various levels.