Akış kuramına dayalı stresle başa çıkma grup programının pandemi döneminde ergenlerin stresle başa çıkma stratejilerine etkisi
The effect of coping with stress group program based on flow theory on stress coping strategies of adolescents during the pandemic process
- Tez No: 686191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tüm dünyayı ve ülkemizi hızla etkisi altına alan COVID-19 pandemisi sonucunda yürürlüğe konulan sosyal mesafe ve hijyen kuralları, sokağa çıkma kısıtlamaları ve uzaktan eğitim uygulamaları gibi bir dizi tedbirler, insanların normal yaşam koşullarında pek çok değişime yol açmıştır. Pandemi sürecine bağlı bu değişimlerin özellikle de lisede öğrenim gören ergenlerin stres düzeylerinde artışlar meydana getirdiğine yönelik açıklamaların zaman zaman uzmanlar tarafından ifade edildiği görülmüştür. Bu araştırmanın amacı“Pandemi Stresi İçin Uyarlanmış Akış Kuramına Dayalı Stresle Başa Çıkma Grup Programı”nın lise öğrencilerinin COVID-19 pandemi stresi ve stresle başa çıkma stratejileri düzeylerine olan etkisini incelemektir. Araştırma deneysel model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Kayseri ili, Talas ilçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 6 devlet lisesinde öğrenim gören 10'u deney 10'u da kontrol grubu olmak üzere toplam 20 öğrenciden oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında deney grubuna hazırlanan 13 oturumluk çevrim içi grupla psiko-eğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın verileri,“Gözden Geçirilmiş Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği”,“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği”ve“Yaşantıyı Örnekleme Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde tekrarlı ölçümler için iki yönlü varyans analizinde“Mann-Whitney U”testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, elde edilen bulgulara göre“Pandemi Stresi İçin Uyarlanmış Akış Kuramına Dayalı Stresle Başa Çıkma Grup Programı”ile ergenlerin“COVID-19 pandemi stresi”,“Stresle Başa Çıkma Stratejileri”toplam puanı,“Kişisel Kontrol Stratejisi”,“Çevre İle Etkin Temas Stratejisi”ve“Mücadele Stratejisi”düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulardan hareketle“Pandemi Stresi için Uyarlanmış Akış Kuramına Dayalı Stresle Başa Çıkma Grup Programı”ergenlerin COVID-19 pandemi stresini azaltmada,“Stresle Başa Çıkma Stratejileri Genel Puanı”nı yükseltmekte,“Mücadele Stratejisi”nin,“Kişisel Kontrol Stratejisi”nin ve“Çevre ile Etkin Temas Stratejisi”nin etkililiğini artırmakta etkili bir program olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A series of measures such as social distance and hygiene rules, curfews and distance education applications, which were put into effect as a result of the COVID-19 pandemic, which has rapidly affected the whole world and our country, have led to many changes in people's normal living conditions. It has been observed that the explanations that these changes due to the pandemic process cause an increase in the stress levels of adolescents who especially those studying in high school, have been expressed by experts from time to time. This study aims to examine the effect of“Adapted Flow Theory-Based Stress Coping Group Program”for Pandemic Stress Adapted Flow Theory-Based Stress Coping Group Program for Pandemic Stress on high school students' levels of COVID-19 pandemic stress and coping strategies. The research was carried out using the experimental model. The study group of the research consisted of a total of 20 students, 10 of which were in the experimental group and 10 in the control group, studying in 6 state high schools affiliated to the Ministry of National Education in Kayseri province, Talas district in the 2020-2021 academic year. Within the scope of the research, a 13-session online psycho-education program was applied to the experimental group, and no intervention was made to the control group. The data of the study were obtained by using the“The Strategıes For Copıng Wıth Stress Scale- Resıved”,“Coronavirus Anxiety Scale”and“Experience Sampling Form”. In the analysis of the obtained data,“Mann-Whitney U Test”was used in the two-way analysis of variance for repeated measurements. There was a significant difference among the“Flow Theory-Based Stress Coping Group Program”and“COVID-19 pandemic stress”,“Stress Coping Strategies”total score,“Personal Control Strategy”,“Active Contact with the Environment Strategy”and“Struggle Strategy”. Based on the findings, the“Adapted Flow Theory-Based Stress Coping Group Program for Pandemic Stress”reduces the COVID-19 pandemic stress of adolescents. It raises the“Strategy Coping Strategies General Score”of adolescents. In addition, it has been seen that the“Struggle Strategy”,“Personal Control Strategy”and“Active Contact with the Environment Strategy”are effective programs in increasing their effectiveness.