Moral foundations of supervisor trustworthiness: Evidence from two country contexts
Yöneticinin güvenilirliğinin ahlaki temelleri: İki ülke bağlamından bulgular
  1. Tez No: 686195
  2. Yazar: AFŞAR YEGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA ARZU WASTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Örgütsel yazında yetenek, iyi niyet ve dürüstlük işyerinde güvenilirlik değerlendirmelerinin temelleri olarak tanımlanmakta olup yöneticiler de dahil olmak üzere iş ilişkilerinde güvenin ana öncülleri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yazında iyi niyet ve dürüstlüğün ahlaki temelleri detaylı olarak tanımlanmamıştır ve dürüstlüğün kavramsallaştırılmasında ağırlıklı olarak adalet ve hakkaniyet ile ilgili meseleler yer almaktadır. Bunlar ahlaki açıdan Batı'da vurgulanan konular olsa da, diğer kültürlerde yöneticilere güveni etkileyen başka ahlaki değerler olabilir. Bu tezin birincil amacı, Ahlaki Temeller Kuramı'nın (Haidt & Joseph, 2007) sağlayabileceği öğrenmeden yararlanarak örgütsel yazının önde gelen bilişsel güven modellerinden birinin kapsayıcılığını incelemektir. Bu amaçla, ABD ve Türkiye'de eş zamanlı olarak yürütülen beş çalışma gerçekleştirilmiştir. İlk üç çalışmada, dürüstlük kavramının hakkaniyet ve adalet dışındaki ahlaki karşılıkları ve bunların iyi niyet ile ilişkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, yöneticilerin sadakatinin ve otoritesinin kendilerine dair güvenilirlik yargılarını değerlendirmelerini etkilediğini ve iyi niyetten farklı olduklarını göstermiştir. Dördüncü çalışmada deneysel senaryo tasarımı kullanılmış, yöneticilerin sadakat ve otoritesinin güvenilirlik değerlendirmeleri ve güven niyetlerini olumlu etkilediği bulunmuştur. Son deneysel çalışmada, adalet ile sadakat veya otorite arasında tercihlerincelenmiş, özellikle birinden feragati gerektiren çelişkili durumlar ele alınmıştırSonuçlar, her iki ülkede de adaletin güvenilirlik yargıları ve güven niyetleri üzerinde sadakat ve otoriteden daha etkili olduğunu, ancak bu tercihin kültürel değerlerin düzenleyici etkilerine tabi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ability, benevolence, and integrity are generally identified as the bases of trustworthiness evaluations in the workplace and considered the main antecedents of trust in various organizational referents, including managers. However, the moral underpinnings of benevolence and integrity are not well-articulated in extant literature and the conceptualization of integrity is dominated by ideas of fairness and justice. Though these concerns are emphasized in the West in terms of morality, non-Western cultures may have other moral values that also influence trust in managers. The primary aim of this thesis is to leverage the learning provided by the Moral Foundations Theory (Haidt & Joseph, 2007) to add nuance to one of the dominant models of cognitive trust in the organizational literature. To this end, five studies were conducted in the US and Turkey concurrently. In the first three studies, moral domains other than fairness and justice that may constitute parts of integrity, and their relation to benevolence were explored. The results indicated that managers' loyalty and authority in moral terms influence trustworthiness judgments and that they are distinct from benevolence. The fourth study provided experimental evidence of the impact of managers' loyalty and authority on trustworthiness judgments and trust intentions. The final experimental study focused on tradeoffs between fairness and either loyalty or authority, investigating their competing impact on trustworthiness judgments and trust intentions. The results suggest that fairness is more influential than these moral concerns in both countries but that these results may be subject to moderating influences of cultural values.