Petrol fiyatındaki değişimlerin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisinin irdelenmesi
Examination of the effect of changes in oil prices on equity returns
  1. Tez No: 686196
  2. Yazar: CHO KIEN BOGEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN BOZCUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, petrol fiyat şoklarının hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini irdelemektir. Bu amaçla Türkiye ve Almanya hisse senedi borsalarında işlem gören sektörel endekslerin getirileri incelenmiştir. Analizlere temel oluşturmak için, Hilbert-Huang dönüşüm metodolojisi kullanılarak, şok yoğunluklarını ölçme, sıralama ve olay çalışması için kullanılacak tarihleri belirleme adımları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca veri serilerindeki yapısal kırılmaları test etmek ve olayın meydana gelmesinden sonra piyasanın risk ve getiri özelliklerinin önemli ölçüde değişip değişmediğini belirlemek için de Chow testi kullanılmıştır. Bulgular, petrol fiyat şoklarının Türkiye için sanayi sektörü, Almanya için ise finans, sanayi ve kamu hizmetleri sektörleri için hisse senedi getirilerini etkilediğini göstermektedir. Bulgulara daha detaylı bakıldığında, şokların Seviye I olarak sınıflandırılan getiriler üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğu gözlemlenmiş olup, yüksek yoğunluklu şokların getiriler üzerinde daha büyük bir etkisi olabileceği beklentisini doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to inquire the impact of oil price shocks on stock returns. In order to fulfill this aim, stock returns of sector indices at Turkish and German stock exchanges were analysed. Hilbert-Huang transformation methodology was used to quantify and rank shock intensities and to render their occurrence dates to form a basis for event dates used in the event study methodology conducted. Additionally, Chow test was used to determine if the risk and return characteristics of the market changed significantly after the occurrence of the event. Findings revealed that oil price shocks have an impact on stock returns for the industrial sector in Turkey and the financial, industrial and utilities sectors in Germany. Specifically, shocks that are classified as Rank I, had the highest effect on returns, thus providing evidence for the expectation that shocks with higher intensities have a greater influence on returns.