Elemanter geometrik dönüşümler ve uygulamaları
Elemantary geometric transformations and its applications
  1. Tez No: 686201
  2. Yazar: ÇİĞDEM UZUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde geometride temel kavramlardan, düzlemdeki ve uzaydaki ötelemelerden bahsedilmiş gerekli teoremler ele alınmış ve çizim problemlerinin çözümünde ötelemeler uygulanmıştır.Üçüncü bölümde düzlemde ve uzayda döndürmeye, dönmenin analitik ifadesine, gerekli teoremlere ve çizim problemlerinde dönme yönteminin uygulanmasına yer verilmiştir.Dördüncü bölümde simetri ve benzerlik, benzerlik yöntemini kullanan çizim problemleri ele alınmıştır.Beşinci bölümde inversiyon ile ilgili gerekli tanım ve teoremler ele alınmıştır. İnversiyonun analitik ve geometrik ifadesine yer verilip, inversiyon çizim problemlerinde kullanılmıştır.Son bölümde, tezde elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters.The first chapter is introduction of thesis.The second chapter covers basic concepts in geometry, lateral and spatial shifts, necessary related theories, and deals with concepts from shift to drawing problems encountered in practice.The third chapter covers concepts and analytical formulas of in space rotation theory together with rotation methods while drawing and sketching.The fourth chapter covers symmetry and similarity, drawing problems making use of similarity.The fifth chapter covers inversion method and related theories and definitions. Geometric and analytical definitions of inversions are provided and their usage in handling drawing issues is enumerated. Results regarding these are also provided in this section.In the last chapter, the results obtained in the thesis are summarized.