A hybrid approach of robust blood supply chain planning for post-earthquake integrating multi-objective and multi-criteria decision making
Deprem sonrası sağlam bir kan tedarik zinciri planlaması için çok amaçlı ve çok kriterli karar vermeyi bütünleştiren karma bir yaklaşım
- Tez No: 686202
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ITIR SATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yaralıların hayatını kurtarmak için her sağlık sisteminin kritik ve önemli bir faktörü, tıbbi ilaçlar, kan ve kan ürünleri gibi hayat kurtaran bileşenlerin ve ürünlerin güvenli, istikrarlı ve dengeli bir şekilde tedarik edilmesidir. Tüm bu ürünler arasında, kan ve türevlerinin özel önemi ve özel ve özgün koşulları vardır. Kanın çabuk bozulma, tedarikte sınırlama ve envanter tutma gibi bazı özel nitelikleri göz önüne alındığında, kan tedarik zinciri sağlık hizmetleri sistemleri için büyük bir zorluk haline geliyor. Bu nedenle kan talebini sürekli karşılamak için sağlam bir kan tedarik zinciri tasarlamak ve sürdürmek vazgeçilmezdir. Deprem gibi yıkıcı bir durum düşünüldüğünde, yüksek derecede belirsizlik nedeniyle bu konu daha da önem kazanmaktadır. Kan tedarik zinciri, donörden başlayıp hastalara transfüzyonla biten çok kademeli ve karmaşık bir sistemdir. Bu süreçleri etkin bir şekilde yönetmek için, tüm bileşenlerin ve kademelerin birbirleriyle mükemmel bir koordinasyon ve uyum içinde olması gerekir. Bu tezin amacı, deprem olduktan sonra kan ve kan ürünleri ihtiyacını karşılayacak sağlam bir kan tedarik ağı tasarlayarak bu koordinasyonu sağlamaktır. Bu araştırmanın temel amacı, karşılanmayan toplam talebi en aza indirerek yaralı hayatların kurtarılmasını en üst düzeye çıkarmaktır. Bu amaçla, çok amaçlı karar verme (MODM) ve çok kriterli karar verme (MCDM) teknikleri, yüksek derecede belirsizlik ve belirsizliği ele alma becerisine sahip olacak şekilde etkili bir metodoloji geliştirmek için entegre edilmiştir. Önerilen metodolojinin uygulanabilirliğini incelemek için, İstanbul'un bir semti olan Avcılar'a ait gerçek bir vaka çalışması ele alınmıştır. Modelin geçerliliğini ve güvenilirliğini kanıtlamak için bazı belirsiz parametreler üzerinde bir duyarlılık analizi yapılır. Sonuçlar, bu önemli kaynağı böylesine olası bir felakette etkili bir şekilde yönetmek için sorumlu ve ilgili kuruluşlar tarafından değerlendirilebilecek ve kullanılabilecek bazı yararlı ve pratik bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
A critical and important factor of every healthcare system to save the injured's life is the secure, stable, and balanced supply of life-saving components and products such as medical drugs, blood and blood products, etc. Among all these, blood and its derivatives have special importance and special and unique conditions. Given some special characteristics of blood, such as perishability, limitation in supply, and inventory hold, the blood supply chain management becomes a great challenge for healthcare systems. Thus, in order to meet the demand for blood constantly, it is indispensable to design and maintain a robust blood supply chain. This issue becomes more important when a catastrophic condition such as an earthquake being into consideration due to the high degree of uncertainty. The blood supply chain is a multi-echelon and complex system that starts from the donor and ends with transfusion to patients. In order to manage these processes effectively, all components and echelons have to be in perfect coordination and harmony with each other. The aim of this thesis is to establish this coordination by designing a robust blood supply network to meet the blood and blood products demand after occurring an earthquake. The main objective of this research is to maximize the rescue of injured lives by minimizing the total unmet demand. To this end, multi-objective decision-making (MODM) and multi-criteria decision-making (MCDM) techniques are integrated to develop a practical methodology so that it can handle the high degree of uncertainty and ambiguity. To examine the applicability of the proposed methodology, a real case study of Avcilar, a district of Istanbul, is considered. A sensitivity analysis is performed on some uncertain parameters to prove the validity and reliability of the model. The results give some useful and practical insights that can be considered and utilized by responsible and related organizations to effectively manage this crucial resource in such a possible disaster.