İnmeli hastaların fonksiyonel aktiviteler sırasındaki gövde ve üst ekstremite hareket yörüngelerinin belirlenmesi
Determination of trunk and upper extremity motion trajectories during functional activities of stroke patients
- Tez No: 686229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, subakut-kronik inmeli hastalarda fonksiyonel aktivitelerin kinematik özelliklerini analiz ederek hareket yörüngelerindeki değişimi belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaş ortalaması 54±11 yıl olan 15 inme hastası (7 kadın, 8 erkek) dâhil edildi. Çalışmada Modifiye Ashworth Ölçeği ile üst esktremite spastisitesi, Fugl-Meyer Ölçeği ile üst eksremite motor fonksiyonları değerlendirildi. Xsens MVN BIOMECH Awinda IMU sensörleri ile gövde ve bilateral omuz, dirsek ve el bileği eklemlerine yerleştirilerek başın orta noktasına dokunma, ceket asma, yemek yeme, pantolonun arka cebine cüzdan koyma, el yıkama, yüz yıkama ve sürahiden bardağa su doldurma aktiviteleri değerlendirildi. Kontrol grubu olarak aktiviteler hastaların etkilenmemiş taraf üst ekstremitesine yaptırıldı. İnmeli hastaların sağlam ve etkilenmiş taraf üst ekstremite ve gövde eklemlerinin fonksiyonel aktiviteler sırasındaki ortalama, maksimum ve minimum eklem açıları, el bileği ekleminin maksimum ve ortalama açısal hızları ve aktivitenin tamamlanma süresi gibi kinematik göstergeleri tanımlanarak iki taraf arasında karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the change in movement trajectories by analyzing the kinematic features of functional activities in subacute-chronic stroke patients. 15 stroke patients (7 female and 8 male) with a mean age of 54±11 years, were included in the study. Upper extremity spasticity was evaluated with the Modified Ashworth Scale, and motor functions were evaluated with the Fugl-Meyer Assessment Scale. By placing Xsens MVN BIOMECH Awinda IMU sensors on the trunk and bilateral shoulder, elbow and wrist joints, the activities of touching the midpoint of the head, hanging a jacket, eating, putting a wallet in the back pocket of the trousers, washing hands, washing face and pouring water from the jug to the glass were evaluated. As the control group, the activities were performed on the healthy upper extremity of the patients. The kinematic indicators (mean, maximum, and minimum joint angles, maximum and mean angular velocities of the wrist joint, and time to completion of the activity) of the healthy and affected upper extremity and trunk joints of stroke patients during functional activities were defined and a comparison was made between the two sides.