İnme hastalarında ilerleyici denge eğitimi ve oyun teknolojisi destekli denge eğitimi yöntemlerinin etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effectiveness of progressive balance training and game technology based balance training approaches in patients with stroke
  1. Tez No: 314525
  2. Yazar: GÖZDE İYİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı inme hastalarında nörogelişimsel yaklaşım temelli ilerleyici denge eğitimi (Grup 1) ve oyun teknolojisi temelli Wii Fit denge eğitimi (Grup 2) yöntemlerinin etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya ilk kez serebrovasküler olay geçirmiş ve tıbbi durumu stabil olan, herhangi başka fiziksel problemi veya epilepsi durumu olmayan, Modifiye Rankin Skalası (MRS)'na göre ?3 puan alan, Mini Mental Test (MMT) puanı ?20 ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) puanı ?30 olan, yaşları 25-75 arasında değişen toplam 30 inmeli hasta dahil edilmiştir. Bireyler randomize olarak Grup 1'de 15 kişi ve Grup 2'de 15 kişi olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruptaki bireylere 4 hafta süre ile haftada 3 gün toplam 12 seans olacak şekilde, 30 dakika nörogelişimsel tedavi programı, buna ek olarak Grup 1'de yer alan hastalara 30 dakika ilerleyici denge eğitimi (30 dk nörogelişimsel tedavi + 30 dk ilerleyici denge eğitimi= 1 saat), Grup 2'de yer alan hastalara ise 30 dakika oyun teknolojisi destekli denge eğitimi (30 dk nörogelişimsel tedavi + 30 dk oyun teknolojisi destekli denge eğitimi= 1 saat) uygulanmıştır. Her iki tedavinin de hastaların motor iyileşme, denge fonksiyonları, aktivite sırasında hissedilen güven duygusu, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesinin artması bakımından etkili olduğu, iki tedavi yöntemi karşılaştırıldığında ise iki yöntemin de farklı unsurların gelişimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Buna göre aktivite sırasında hissedilen güven duygusu, günlük yaşam aktiviteleri ve hasta memnuniyeti bakımından iki grup arasında önemli bir fark olmadan gelişim meydana gelirken, fonksiyonel denge performansı açısından Grup 1'deki bireylerin, simetrik ağırlık dağılımı ve genel sağlık algılaması açısından ise Grup 2'deki bireylerin daha fazla gelişim gösterdikleri görülmüştür. Çalışmamız hastaların tedaviye ulaşımının mümkün olmadığı veya terapistlerin alternatif bir yönteme ihtiyaç duydukları durumlarda Wii Fit denge eğitimi yönteminin etkili bir yöntem olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Wii Fit denge eğitiminin bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getirebilmesi ve terapistin kontrolünde kullanılmasının daha etkili olacağı düşünülerek mümkün olduğu durumlarda terapist yardımlı ilerleyici denge eğitimi ile birlikte kullanılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of progressive balance training (Group 1) and game technology based Wii Fit balance training (Group 2) approaches in patients with stroke. Thirty patients with stroke between the ages of 25-75 years who have first ever cerebrovascular accident and are medically stable, without any other physical problem or epilepsia, Modified Rankin Scale (MRS) score ?3, Mini Mental Test (MMT) score ?20 and Beck Depression Inventory (BDI) score ?30 were included in this study. The subjects were split up to the Group 1 (n=15) and Group 2 (n=15) randomly. The patients in each group were included to a 3 days a week for 4 weeks total of 12 sessions, 30 minutes neurodevelopemental treatment program, in addition to 30 minutes progressive balance training (30 min neurodevelopemental treatment + 30 min progressive balance training = 1 hour) in Group 1 and 30 minutes game technology based balance training (30 min neurodevelopemental treatment + 30 min game technology based balance training = 1 hour) in Group 2. Both of the treatment programs were found to be effective on motor recovery, balance functions, activity specific balance confidence, activites of daily living and quality of life, when comparing the two treatment approaches they seem to be effective on different parameters. Improvements were obtained on activity specific balance confidence, activities of daily living and patient satisfaction in both of the groups without any difference. There were more improvements in terms of functional balance performance in Group 1 and symmetrical weight distribution and general health perception in Group 2. Our study showed that Wii Fit balance treatment can be used as an effective method in conditions of difficulties for the patients to reach to the treatment or needs for the therapists for alternative methods. Due to the need for the guidance of the therapist and certain possible safety problems of the Wii Fit, Wii Fit balance treatment method is more convenient when used together with therapist assisted progressive balance training.