Dönüşümcü ve etkileşimci liderlerlik davranışlarının örgütsel bağlılığa etkisinde örgütsel adaletin düzenleyici etkisi
The effect of transformational and transactional leadership on organizational commitment: The moderating effect of organizational justice
- Tez No: 686237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ YILDIRIM SAATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir organizasyon için en önemli kaynak şüphesiz ki insan kaynağıdır. Çünkü, şirketler yeterli finansal güç ile iyi bir organizasyon ile gerekli ekipmanlara erişebilecektir. Ancak işletmeleri rakiplerinden bir adım öne taşıyacak olan en önemli kaynak insan kaynağıdır. Bu yüzden insan kaynağının verimli bir şekilde kullanımı işletmeler için önem arz etmektedir. Bu çalışmada, yöneticilerin gösterdikleri dönüştürücü ve etkileşimci liderlik davranışlarının ve şirket içerisinde oluşturulan örgütsel adaletin, çalışanların örgütsel bağlılığına etkisinin ölçülmesini hedeflemektedir. Çalışmanın temel amacında ise; örgütsel bağlılık ve liderlik tarzı arasındaki ilişkide örgütsel adaletin rolü var mıdır? Çalışmada literatür taraması ile bağımlı değişkenimiz olan; örgütsel bağlılık ve çalışmada düzenleyici etkisini araştıracağımız örgütsel adalet kavramları açıklanmıştır. Ayrıca bağımsız değişkenlerimiz olan dönüşümcü liderlik ve etkileşimci liderlik ile beraber diğer liderlik kuramları da incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde araştırmada kullanılan veri ve yöntem açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise dönüşümcü liderlik ve etkileşimci liderliğin örgütsel bağlılığa etkisindeki örgütsel adaletin düzenleyici etkisi araştırılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda dönüşümcü liderlik, etkileşimci liderlik ve örgütsel adalet değişkenleri örgütsel adaleti pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Yöneticilerin dönüştürücü ve etkileşimci liderlik davranışlarının örgütsel bağlılığa etkisinde örgütsel adalet ortamının etkisinin sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bu etki sadece örgütsel adalet alt faktörleri olan adil dağıtım ve adil etkileşim ortamlarında anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important resource for an organization is undoubtedly human resources. Because, companies will be able to access the necessary equipment with a good organization with sufficient financial power. However, the most important resource that will bring businesses one step ahead of their competitors is human resources. Therefore, efficient use of human resources is important for businesses. In this study, it is aimed to measure the effect of transformational and transactional leadership behaviors of managers and organizational justice created within the company on the organizational commitment of employees. The main purpose of the study is; Is there a effect of organizational justice in the relationship between organizational organizational commitment and leadership style? With the literature review in the study, our dependent variable organizational commitment and organizational justice that we will investigate its regulatory effect in the study are explained. Also, transformational leadership and transactional leadership, as well as other leadership theories, were also examined. In the third part of the study, the data and method used in the research are explained. In the fourth and last part, the regulatory effect of organizational justice in the effect of transformational leadership and transactional leadership on organizational commitment was investigated. As a result of this study, the variables of transformational leadership, transactional leadership and organizational justice affect organizational justice positively and significantly. It has been determined that the effect of the organizational justice environment is limited on the effect of the managers' transformative and interactionist leadership behaviors on organizational commitment. This effect has been found to be significant only in organizational justice sub-factors, fair distribution and fair interaction environments.