Properties of green high performance concrete reinforced with different fibers
Farklı elyaflarla güçlendirilmiş yeşil yüksek performanslı beton özellikleri
- Tez No: 686251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Polipropilen fiber (PPF), karbon fiber (CF) ve cam fiber (GF) olmak üzere üç farklı fiber türü ile tek tek güçlendirilmiş Yeşil Yüksek Performanslı Betonun (GHPC) mekanik özelliklerini hacim fraksiyonlarına sahip olarak incelemek için deneysel bir çalışma yapılmıştır %0,3, %0,6 ve %1. Bunun için, düşük w/b oranı ile uygun işlenebilirliği elde etmek için süper akışkanlaştırıcı (SP) kullanımına ek olarak, çimento ağırlığının kısmi ikamesi olarak %20 oranında silika dumanı (SF) kullanılarak GHPC karışımları üretilmiştir. Üretilen karışımlar için 0.35 sabit w/b oranı kullanılmış ve karışımların işlenebilirliğini kontrol etmek için süper akışkanlaştırıcı oranları modifiye edilmiştir. Bu çalışmada standart kürleme kullanılmış, daha sonra numuneler basınç dayanımı ve eğilme dayanımı açısından test edilmiştir. Sonuçlar, sırasıyla %1, %0,6 ve %0,3 hacim oranlarına sahip polipropilen elyaf, karbon elyaf ve cam elyaf ile güçlendirilmiş karışımların en yüksek basınç ve eğilme mukavemetini gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
An experimental work was carried out to investigate the mechanical properties of Green High Performance Concrete (GHPC) reinforced individually with three different types of fibers such as polypropylene fiber (PPF) ,carbon fiber (CF), and glass fiber (GF) with volume fractions 0.3%,0.6%,and 1%. For this, GHPC mixtures were produced using silica fume (SF) at 20 percent as a partial substitute by cement weight, in addition to using the super plasticizer (SP) to obtain the appropriate workability with low w/b ratio. A constant w/b ratio of 0.35 was used for the produced mixtures, and in order to control the workability of the mixtures, the super plasticizer ratios were modified. Standard curing was used in this study, then the specimens were tested for compressive strength and flexural strengths. The results show that the blends reinforced with polypropylene fiber, carbon fiber, and glass fiber with fractions of volume of 1%, 0.6 %, and 0.3 %, respectively, demonstrated the highest compressive and flexural strength.