Muğla ili biyogaz potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas potential of muğla province
  1. Tez No: 686252
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HAMDİ KARAOĞLU, DR. SEMA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, önemli bir enerji kaynağı olan biyogazın Muğla ili için değerlendirilmesi yapılmış olup, muhtemel potansiyeli belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile Muğla ili genelinde 5598874,15 GJ enerji potansiyeli hesaplanmıştır. 5598874,15 GJ enerji potansiyeli 1555242819,54 kWh elektriğe eşdeğer olup, ortalama bir hane halkının 253 kWh aylık elektrik ihtiyacı kabulü ile, 6147254 hanenin bir aylık elektrik ihtiyacının karşılanması sağlanabilecekken 512271 hanenin ise bir yıllık elektrik ihtiyacı bu potansiyel ile karşılanabilecektir
Özet (Çeviri)
Biogas, an important biofuel; it is a clean, environmentally friendly and efficient energy obtained by processing all kinds of organic wastes. With this study, 5598874,15 GJ energy potential was calculated throughout Mugla Province. 5598874,15 GJ energy potential is equivalent to 1555242819,54 kWh of electricity, and with the acceptance of 253 kWh monthly electricity needs of the average household, 6147254 households will be able to meet their electricity needs for one month. The electricity needs of 512271 households for one year can be met with this potential.