Çocuklarda beslenme ve fiziksel aktivitenin fonksiyonel kabızlığa etkisi
The effect of nutrition and physical activity on functional constipation in children
- Tez No: 686267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Normal dışkılama olayının yapılamayışı veya yetersiz oluşu sonucunda sert ve seyrek dışkılama durumuna kabızlık adı verilir. Fiziksel aktivitenin azalması, beslenme alışkanlıklarının değişimi çocuklarda kabızlık için risk faktörü olarak nitelendirilmiştir. Bu çalışmada fonksiyonel kabızlığı olan çocuklarda beslenme özelliklerinin ve fiziksel aktivite seviyesinin fonksiyonel kabızlık üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal-Metot: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinden takipli, fonksiyonel kabızlık tanısı almış hastalardan 150 hasta ve polikliniklerimize rutin kontrollerine gelmiş gönüllülerden 150 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 300 çocuk dahil edildi Ebeveyn bilgi formu, Beslenme Davranış Ölçeği, Çocuk Fiziksel Aktivite Anketi uygulandı. Verilerin analizinde SPSS versiyon 20.00 (IBM, New York, United States) programı kullanılmış, p0,05). 50 Sonuç: Bu çalışmada; hasta ve kontrol grubu birçok açıdan benzer olmasına rağmen beslenme alışkanlıklarının ve fiziksel aktivitenin fonksiyonel kabızlık üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Çocuklara sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi arttırmaya yönelik eğitimlerin yapılması fonksiyon kabızlığın azalmasında etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: As a result of inability or inadequate defecation, normal and hard defecation is called constipation. Decreased physical activity and changes in nutritional habits are considered as risk factors for constipation in children. In this study, we aimed to investigate the effects of nutritional properties and physical activity level on functional constipation in children with functional constipation. Material-Method: A total of 300 children were included, including 150 patients who were followed by Afyonkarahisar Health Sciences University School of Medicine, Department of Pediatrics, and 150 healthy volunteers who came to our policlinic routine controls, Parental information form, Nutrition Behavior Scale, Child Physical Activity Survey was applied. SPSS version 20.00 (IBM, Newyork, United States) program was used in the analysis of the data, p 0.05). Conclusion: In this study although the patient and control groups are similar in many respects, it has been observed that eating habits and physical activity have an effect on functional constipation. Trainings to increase healthy eating and physical activity for children will be effective in reducing constipation.