Lisanslı olarak spor yapan ortaöğretim öğrencilerinin sportmenlik yönelimi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the level of sportsmanship orientation of secondary education students who have licensed sports
  1. Tez No: 686296
  2. Yazar: ÖZGÜR VARLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu Araştırma“Ortaöğretim kurumlarında lisanslı olarak spor yapan öğrencilerin sportmenlik yönelimi düzeylerinin incelenmesi”maksadıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Bolu ili Merkez ilçesindeki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören ve lisanslı olarak spor yapan 324 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Vallerand, Briere, Blanchart ve Provencher (1997) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Sezen Balçıkanlı (2010) tarafından yapılan Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği ( ÇBSYÖ) kullanılmıştır.Verilerin analizinde homojenlik durumu Levene Testi, dağılımın normalliği Kolmogrov Smirnov testi ile incelenmiştir. Tüm analizler için veriler normal dağıldığından iki ilişkisiz örneklemin karşılaştırılması için bağımsız gruplar t-testi uygulanmıştır. İkiden fazla ilişkisiz örneklemin karşılaştırılması tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda sınıf düzeyine, spor yaşına ve spor türüne göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> 0.05). Cinsiyet değişkenine göre“Kurallar ve Yönetime Saygı”alt boyutunda kadın öğrenciler lehine anlamlı fark belirlenmiştir. Spor branşı değişkenine göre de“Sosyal Normlara Uyum”,“Kurallar ve Yönetime Saygı”alt boyutlarında anlamlı fark ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of“Examining the sportsmanship orientation levels of the students who are licensed in secondary education institutions”.The sample group of the study consists of 324 students studying in secondary education institutions in the Merkez district of Bolu province and doing sports under license.Multi-dimensional Sportsmanship Orientation Scale developed by Vallerand,Briere,Blanchart, and Provencher and adapted to Turkish language by Sezen Balçıkanlı was used to collect research data.In the analysis of the data, the homogeneity was examined using the Levene Test and the normality of the distribution was examined by the Kolmogrov Smirnov test.Since the data for all analyzes were normally distributed, independent groups t-test was used to compare two unrelated samples.Comparison of more than two unrelated samples was made by one-way analysis of variance. As a result of the study, no statistically significant difference was found according to class level,sports age and sports type. According to the gender variable , a significant difference was found in favor of female students in the“Respect to Management and Rules”subdimension.According to the sports branch variable, a significant difference was found in the“Compliance with Social Norms”,“ Respect to Management and Rules”sub-dimensions.In addition, significant differences were determined in the sub-dimensions of“Compliance with Social Norms”,“Respect to Management and Rules”and“Respect to Competitor”according to the weekly training time. KEYWORDS:Licenced sports, secondary education, Sportsmanship, Sportsmanship orientation