Lisanslı olarak takım sporu ve bireysel spor yapan ile spor yapmayan ortaöğretim öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of social skill levels of students who were doing team sports, individual sports and not doing at any kind of sports
  1. Tez No: 278600
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada Düzce ilinde bulunan ortaöğretim seviyesindeki lisanslı olarak takım sporu ve bireysel spor yapan ile spor yapmayan öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin belirlenmesi, karşılaştırılması, sosyal becerinin cinsiyete göre belirlenmesi, karşılaştırılması, takım sporu ve bireysel spor yapan öğrencilerin lisans yılı süresi değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde gerçekleşen bu araştırmaya 2010- 2011 eğitim öğretim yılı düzce ilinde bulunan ortaöğretim düzeyindeki takım sporları yapan 99, bireysel spor yapan 94 ve spor yapmayan 95 olmak üzere toplam 288 öğrenci katılmıştır.Veriler, Riggio (1986) tarafından geliştirilen ve Yüksel (1998) tarafından Türkçeye uyarlanan ?Sosyal Beceri Envanteri? ile toplanmıştır. Envanter; 90 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin 6 alt boyutu bulunmaktadır. Her bir alt ölçek 15 maddeden oluşmaktadır. Ölçekten toplanan veriler SPSS paket istatistik programında analiz edilmiştir. Karşılaştırmalarda 0.05 değeri anlamlılık düzeyi ele alınmıştır.Lisanslı takım sporu, bireysel spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerin sosyal beceri düzeylerini inceleyen bu araştırmada, değişkenlerden spor durumuna göre toplam puan değerlerinde takım ve bireysel spor yapan öğrenciler lehine anlamlı fark vardır.Sosyal beceri düzeyleri arasında sosyal beceri ölçeğinin alt boyutlarında duyuşsal anlatımcılık, duyuşsal duyarlılık, sosyal duyarlılık ve sosyal kontrol boyutunda takım ve bireysel sporlar lehine anlamlı fark çıkmıştır.Sosyal anlatımcılık boyutunda üç grup arasında da anlamlı fark vardır. Sosyal anlatımcılık boyutunda en yüksek değer takım sporlarında orta değer bireysel sporlarda ve en düşük değer ise spor yapmayan grupta ortaya çıkmıştır. Duyuşsal kontrol alt boyutunda ise tüm gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Cinsiyete göre lisanslı olarak takım sporu, bireysel spor yapan ve spor yapmayan öğrenciler arasında anlamlı fark vardır. Sosyal beceri ölçeği alt boyutlarında duyuşsal anlatımcılık, duyuşsal duyarlılık, duyuşsal kontrol, sosyal anlatımcılık ve sosyal kontrol alt boyutlarında anlamlı fark vardır. Sosyal duyarlılık boyutunda ise cinsiyete göre anlamlı fark çıkmamıştır.Cinsiyete göre lisanslı takım sporu, bireysel spor yapan ve spor yapmayan öğrenciler arasında sosyal beceri alt boyutlarından duyuşsal anlatımcılık, duyuşsal duyarlılık, sosyal anlatımcılık ve sosyal kontrol alt boyutlarında kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha sosyal çıkmışlardır. Duyuşsal kontrol alt boyutunda erkek öğrenciler daha sosyal çıkmışlardır. Sosyal duyarlılık alt boyutunda ise cinsiyetler arasında fark çıkmamıştır. Toplam sosyal beceri ölçeğinde de kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha sosyaldirler sonucu çıkmıştır.Lisans süresine göre, lisanslı olarak takım sporu ve bireysel spor yapan ortaöğretim öğrencilerinin sosyal beceri ölçeği duyuşsal anlatımcılık, duyuşsal duyarlılık, duyuşsal kontrol, sosyal anlatımcılık ve sosyal duyarlılık alt boyutlarında anlamlı fark çıkmamıştır. Sosyal kontrol alt boyutunda ise branş ve lisans yılı arasında anlamlı fark ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to find social skill levels of middle school students? who were doing a licenced team sports, individual sports and students who weren?t doing any kind of sports. Also it was aimed to find social skill levels of those students according to gender and year at being licenced.In this research data were collected during 2010-2011 education year from middle schools in Düzce. There were 99 students who were doing team sports, 94 students who were doing individual sports and 95 students who weren?t doing any kind of sports with a total of 288 students participated this research.Data were collected using Social Skill Scale which developed by Riggio(1986) and traslated to Turkish by Yüksel(1998). Scale consists of 90 items with 6 dimensions. Each dimension included 15 questions. Data were analyzed by using SPSS 16 version with significant level was determined as 0.05.As a result of this research, it was found that licenced team and individual sports? students had higher level social skills than students who weren?t doing any kind of sports.From the dimensions of Social Skill Scale, it was found that students from team and individual sports had higher scores than non athlete students in emotional sensitivity, emotional expressivity, social sensitivity and social control areas.According to the gender, it was found that girls had higher scores than boys in the areas of emotional expressivity, emotional sensitivity, social expressivity and social control dimensions.When it was looked at totally girls had higher social skill level than boys.According to the students? year at being licenced, there were no significant defferences in social levels of students in emotional expressivity, emotional sensitivity, emotional control, and social sensitivity. But there was significant difference in social control level according to year at being licenced.