An efficient drones path planning approach using enhanced genetic algorithm for combating terrorism and criminal activity
Terör ve suç faaliyetleriyle mücadele için geliştirilmiş genetik algoritma kullanarak verimli bir İHA yolu planlama yaklaşımı
  1. Tez No: 686360
  2. Yazar: MOHAMMED HANEEFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dronlar, görünüşte dünyayı ele geçiren çok popüler bir uçak türüdür. Drone'lar için yaygın olarak kullanılan diğer isimler İnsansız Hava Araçları (İHA'lar) ve Uzaktan Kumandalı Hava Sistemleri'dir (RPAS). Drone'lar günümüz dünyasında yalnızca hükümet yetkilileri ve kanun yaptırımları tarafından değil, aynı zamanda ticari ve özel kuruluşlar tarafından da yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Bununla birlikte, dronları terörle mücadele, isyanla mücadele, suç faaliyetlerini kontrol etmek için uzun vadeli bir strateji olarak kullanmanın etkinliği belirsizliğini koruyor. Bu araştırma, drone kullanımının terörizm ve suç faaliyetleriyle mücadelede algılanan etkinliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ağaç tohumu algoritmasına ve genetik algoritmaya (TSAGA) dayalı yeni yol planlama tekniklerinin sunulması. Birden fazla yeri veya hedefi ziyaret etmek için kullanıldığında drone için en iyi yolu bulmak için sunulan yöntem uygulandı. Önerilen TSAGA, drone teknolojisindeki temel sorunlardan biri olan drone'larda Enerji tasarrufu ve enerji sorununu çözen asgari yolu bulmalarında drone'lara yardımcı oluyor. Daha sonra, TSAGA tarafından klasik GA ile karşılaştırıldığında elde edilen sonuçlar ve önerilen yöntemin hem enerji tasarrufu hem de uygulama süresi açısından en iyi ve daha iyi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Drones are a very popular type of aircraft that has seemingly taken over the world. Other widely used names for drones are Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) and Remotely Piloted Aerial Systems (RPAS). Drones are being extensively consumed in today's world, not just by government authorities and law enforcement but also by commercial and private entities. However, the effectiveness of using drones as a long-term strategy for counter-terrorism, counter-insurgency, controlling criminal activities remain unclear. This research aims to examine the perceived effectiveness of using drones in combating terrorism and criminal activities. Moreover, presenting new path planning techniques based on tree seed algorithm and genetic algorithm (TSAGA). The presented approach applied to find the best path for the drone when used to visit more than one location or goal. The proposed TSAGA assist the drones to find the minimum path which lead to Energy saving and solving the energy problem in the drones which is one of the main problems in drone technology. Then, the obtained results by the TSAGA compared with classical GA and show that the proposed approach is best and better in both energy saving and execution time.