COVID-19 pandemisi sürecinde özel bakım merkezi çalışanlarının COVID-19 korkusu ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin çalışma yaşam kalitesine etkisi
The effect of fear of COVID-19 and intolerance of uncertainty levels of private care center employees on quality of work life during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 686361
  2. Yazar: RECEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma; Covid-19 pandemisi sürecinde özel bakım merkezi çalışanlarının Covid-19 korkusu ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin çalışma yaşam kalitesine etkisi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya Bartın, Kastamonu ve Zonguldak İllerinde bulunan ASHB'ye bağlı özel bakım merkezlerinde tamsayım kapsamında 207 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Özel bakım merkezi çalışanlarının Covid-19'dan orta düzey korktukları, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu, çalışma yaşam kalitesinin işyerinde stres alt boyutu ortalama düzeyde olup diğer boyutların ortalamanın üstü olduğu, Covid-19 korkusunun belirsizliğe tahammülsüzlük arasında anlamlı ilişki olduğu, belirsizliğe tahammülsüzlüğün işyerinde stresi, ileriye yönelik kaygının ise işyerinde kontrolü artırdığı bulunmuştur. Çalışma yaşam kalitesi, Covid-19 korkusu, ileriye yönelik kaygı ve engelleyici kaygı arasında neden sonuç ilişkisi olduğu, buna göre; ileriye yönelik kaygı, çalışma yaşam kalitesi toplam seviyesini azalttığı, engelliyi kaygının çalışma yaşam kalitesini toplam seviyesini artırdığı ve Covid-19 korkusunun çalışma yaşam kalitesi toplam düzeyinde herhangi bir etkide bulunmadığı, sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca özel bakım merkezi çalışanlarının çalıştıkları kurumda Covid-19 hastalığının görülmesi ve Covid-19 hastalığına yakalanan engelli bireylerle birlikte çalışmanın çalışma yaşam kalitesini düşürdüğü ve strese sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özel bakım merkezi çalışanları kurumlarında alınan tedbirleri yeterli bulmayanların çalışma yaşam kalitesi olumsuz olarak etkilendiği ve daha fazla strese sebep olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda; özel bakım merkezi çalışanlarının çalışma yaşam kalitesini, Covid-19 tedbirlerini ve konuyla ilgili bilgilerini artırıcı, belirsizliğe tahammülsüzlüklerini azaltıcı çalışmaların yapılması önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of covid-19 fear and uncertainty intolerance levels of private care center employees on the quality of working life during the Covid-19 pandemic. The study was conducted with 207 participants within the scope of integer in Ministry of Family and Social Services private care centers located in the provinces of Bartin, Kastamonu and Zonguldak. In the analysis of the data, descriptive statistics, independent sample t-test and one way analysis of variance (Anova), Pearson correlation analysis and multiple regression analysis techniques were used Private care center employees with Covid-19 than mid-level fear, the level of intolerance of uncertainty, there is a high level, quality of work life and lower stress at workplace is the size of the other dimensions of the average level is well above the average Covid-19 that there is no significant correlation between intolerance of uncertainty, fear, intolerance of ambiguity in the workplace stress, anticipatory anxiety was found to increase control in the workplace. There is a causal relationship between working quality of life, covid-19 fear, forward-looking anxiety, and inhibitory anxiety, It was concluded that forward-looking anxiety reduces the overall level of working quality of life, disability anxiety increases the overall level of working quality of life, and Covid-19 fear does not have any effect on the overall level of working quality of life. In addition, it was concluded that private care center employees have Covid-19 disease in the institution where they work and that working together with disabled people with Covid-19 disease reduces the quality of working life and causes stress. It has been found that the quality of working life of those who do not find the measures taken in the institutions of private care center employees are negatively affected and cause more stress.In line with the research results; It is considered important to carry out studies that will increase the quality of working life, Covid-19 measures and knowledge of the private care center employees, and reduce their intolerance to uncertainty. In line with the results of the research, it is considered important to carry out studies that increase private care center employees' quality of working life , Covid 19 measures and knowledge and reduce their intolerance to uncertainty.