Financial pressure, cash flows and innovation: Sectoral analysis of manufacturing industries in Turkey
Finansal baskı, nakit akışları ve inovasyon: Türkiye'deki üreticilerin sektörel analizi
  1. Tez No: 686365
  2. Yazar: BERK ORKUN İSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Borç yükü, finansal baskı, rekabet ve inovasyon arasındaki ilişki, işletme ve iktisat literatürlerinde birçok çalışmaya konu olmuştur. Literatürdeki çalışmaların çoğunluğu, finansal baskı ve borç yükü ile inovasyon arasında, diğer değişkenler kontrol edildiğinde pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bahsi geçen çalışmaların büyük çoğunluğu, gelişmiş ekonomilerdeki sektörleri ve bu sektörlerin ortaya koyduğu veriler üzerinden analizlerini gerçekleştirmişlerdir. Mevcut literatürden yola çıkarak, bu çalışma Türkiye'de 2009-2019 yılları arasında, TCMB sektörel bilançolarında yer alan 16 imalat sektörü üzerinden, finansal baskı, faaliyet karı ve inovasyon arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak, seçilen sektörlerin karlılık, borç yükü, araştırma ve geliştirme harcamaları verileri tarihsel olarak incelenmiş, mevcut verilerin birbirleri ile olan ilişkileri analiz edilmiştir. Analizler, ekonometrik bir yöntem olan dinamik panel veri tahmin edicileri olan Arellano-Bond ve Arellano-Bover/Blundell-Bond tahmin edicileri ile gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, literatürde sıklıkla kullanılan analitik modellerin ampirik ve matematiksel sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, seçilen sektörlerde finansal baskı ile inovasyon arasındaki ilişkilerin literatür ile örtüştüğü, faaliyet karı seviyesi ile inovasyon arasındaki ilişkilerin ise literatür ile örtüşmediği görülmüştür. Sonuçlara göre borç yükü ile inovasyon arasında pozitif yönlü bir ilişki var iken, borç-faaliyet karı oranı ile inovasyon arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Relationship between innovation, financial pressure, competition and debt pressure has been subject to many studies in economics and business administration literatures. Most of the studies in the literature proved that, when controlled for other related variables, there is a positive relationship between financial pressure and innovation rate. Mentioned studies mostly focused on the sectoral analysis of advanced economies and derived their results from the empirical and mathematical analysis of them. In light of this literature and related works, this study aims to analyze the relationship between financial pressure and innovation through sectoral data analysis of period between 2009-2019 for 16 different manufacturing sectors which are listed in CBRT sectoral balance sheets. In this purpose, operational profits, research and development expenditures and debt services data of selected sectors are examined from the historical perspective and the relationship between them is analyzed. For this analysis, dynamic panel data estimators Arellano-Bond and Arellano-Bover/Blundell-Bond estimators are utilized. Results of the mentioned analyses are compared with the empirical and analytical results of previous studies. As a result, comparative analysis of this study reflected that the relationship between financial pressure and innovation is in accord with the findings of relevant literature, whereas the relationship between profits and innovation does not match with the expected results by the literature. According to the results, there is a positive relationship between innovation and debt payments, whereas there is a negative relationship between debt-to-profits ratio and innovation.