Organizasyonel bağlılık ve çalışan memnuniyetinin, organizasyonel çeviklik üzerindeki etkisi
The effects of organizational agility on employee satisfaction and organizational commitment
  1. Tez No: 686366
  2. Yazar: ANIL KÜSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma ile organizasyonel bağlılık ve çalışan memnuniyetinin, organizasyonel çeviklik üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İstanbul'da özel sektör ve kamu sektöründe değişik kademelerde çalışan 221 kişi üzerinde, anket yoluyla“Organizasyonel Çeviklik Ölçeği”,“Çalışan Memnuniyeti Ölçeği”ve“Organizasyonel Bağlılık Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda organizasyonel bağlılık ve çalışan memnuniyetinin, organizasyonel çeviklik üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik faktörlere bağlı olarak çalışan memnuniyeti ve organizasyonel bağlılık düzeylerinde farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu bulguların bir kısmı literatürle desteklenmiş, bir kısmı desteklenememiştir. Bunun yanı sıra iş tecrübesi fazla olan katılımcıların organizasyonel çevikliğe katkısının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgu da literatür ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of organizational commitment and employee satisfaction on organizational agility. In this direction,“Organizational Agility Scale”,“Employee Satisfaction Scale”and“Organizational Commitment Scale”were applied to 221 people working at different levels in the private and public sector in Istanbul. The data obtained were analyzed using the SPSS program. As a result of the analysis, it was determined that organizational commitment and employee satisfaction have a positive effect on organizational agility. In addition, it was observed that there were differences in employee satisfaction and organizational commitment levels of the participants depending on demographic factorss. Some of these findings are supported by the literature, some of them could not be supported. In addition, it was concluded that participants with more work experience contributed higher to organizational agility. This finding is supported by the literature.