Küre Dağları Milli Parkı'nın (Kastamonu) riparian vejetasyonunun sintaksonomik analizi
Syntaxonomical analysis of riparian vegetation of Küre Mountain National Park (Kastamonu)
  1. Tez No: 686364
  2. Yazar: KUDRET BETÜL GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KETENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma alanı, Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunmaktadır. Bitki coğrafyası açısından Avrupa-Sibirya bölgesinde öksin kesiminde yer almaktadır. Araştırma alanında Azdavay'da Batı Akdeniz Yağış Rejimi Tipi, Pınarbaşı'da Merkezi Akdeniz Yağış Rejimi Tipi görülmektedir. Azdavay bölgesi az yağışlı kışı çok soğuk Akdeniz iklimi, Pınarbaşı bölgesi Sub-Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Araştırma alanında vejetasyon tipleri riparian ağaç ve ağaçsı topluluklar, riparian çok yıllık sarılıcı ve otsu topluluklar, riparian hidrofit (helofit) topluluklar ve akuatik (makrofit) topluluklar olarak tespit edilmiştir. Riparian vejetasyon Braun-Blanquet (1932) metodu ile analiz edilmiş ve bitki sosyolojisi üniteleri tespit edilmiştir. Tespit edilen 12 bitki birliğinin 1 tanesi bilim dünyası için yenidir.
Özet (Çeviri)
The research area is located in the Western Black Sea Region in the Europen-Siberian Phytogeographic region. In the study region the West Mediterranean precipitation regime is seen in Azdavay and Central Mediterranean precipitation regime is seen in Pınarbaşı. The precipitation regime in Azdavay is very cold in winter and low rainfall Mediterranean climate. Pınarbaşı region is under influence of the Sub-Mediterranean climate. The vegetation types that were determined in the research area are as follows riparian woody and shrubby formations, riparian climbers and herbaceous formations that are perennial, riparian hydrophyte (sedge and reeds) formations and aquatic (macrophyte) formations. The vegetation of the area was analyzed according to the Braun-Blanquet method. Twelve associations were determined. One of the associations is new for the science.