Tıklama başına ücret modeline sahip bir e-ticaret sitesinin kullanıcı etkileşimlerinin incelenmesi
Analyzing user interactions of an e-commerce website with a pay-per-click model
  1. Tez No: 686370
  2. Yazar: BERKE AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda e-ticaret sitelerinin çoğu, yatırımlarını kullanıcı odaklı politikalar üzerine yapmaktadır. Rekabetin yoğun olduğu bu dijital çağda, kullanıcı temasının gerçekleştiği her noktanın güçlendirilmesi, geliştirilmesi gerekmektedir. Kullanıcı odaklı politikalara yatırım yapılırken göz ardı edilen sorunlardan biri de e-ticaret sitelerinin birlikte çalıştığı iş ortaklarına uyguladığı politikalardır. E-ticaret siteleri, bu dinamik süreç içerisinde kendi devamlılıklarını sağlarken bir yandan da iş ortaklarının taleplerini karşılamak, ihtiyaçlarına cevap vermek durumundadır. Tez çalışmasında ele alınan e-ticaret sitesi, çevrimiçi seyahat acenteleri, butik oteller ve otel zincirleri ile ortak çalışmakta olup, bu ortaklar tarafından sunulan konaklama yeri tekliflerine yönelik bir arama ve fiyat karşılaştırma sitesidir. Bu e-ticaret sitesi ortakların sitede yer alması ve kullanıcıların bu ortaklar ile etkileşime geçmesiyle kazanç elde etmektedir. Ortaklar için izlenen bu politika, tıklama başına ücret modeli olarak adlandırılan bir iş modelidir. Bu modelde, sadece reklamın gösterilmesine ödenen yüksek ücretler yerine tıklama ve sayfaya giriş yapılması vasıtasıyla gerçekleşen tıklama başına yapılan ödeme söz konusudur. Bu kapsamda çalışmada ele alınan e-ticaret sitesi kullanıcılarının çeşitli bilgileriyle site içerisinde yer alan ortaklar ile bulunduğu etkileşimleri içeren bir veri seti incelenmiştir. Bu veri seti üzerinde, tanımlayıcı ve tahminleyici veri analitiği teknikleri uygulanarak e-ticaret sitesinin iş modeline uygun bir öneri sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, most of the e-commerce providers have been investing on user-centered policies. In this highly competitive digital age, every point where user contact takes place needs to be strengthened and developed. One of the problems ignored when investing in user-centered policies is the policies that e-commerce sites apply to their partners. While e-commerce providers provide their own continuity in this dynamic process, they must also satisfy the demands of their business partners and respond to their needs. The e-commerce site addressed in this thesis cooperates with online travel agencies, boutique hotels and hotel chains. It is a search and price comparison site for accommodation offers by these business partners. This e-commerce site earns money when the partners are on the site and users interact with them. This policy for partners is a business model called a pay per click model. In this model, there is a pay per click that occurs by clicking and entering the page instead of the high fees paid for just showing the ad. In this study, a wide data set is used that includes various information of e-commerce site users as well as their interactions with business partners. This study aims to provide a proposal for the e-commerce site's business model by applying descriptive and predictive data analysis techniques.