Challenging the influence of exclusivity in digital entertainment: A case study of playstation
Dijital eğlencede özel içeriğin etkisinin sorgulanması: Playstation incelemesi
  1. Tez No: 686369
  2. Yazar: EGE MERT OBUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yeni gelişen eğlence teknolojileri, geniş bantlı internet bağlantıları sayesinde, tüm içeriklerin insanların kullandığı cihazlara kolayca aktarılmasını sağladı. Bu durumla birlikte, içerikler de değişim geçirerek dijital bir yoldan gelişmeye devam etti. Çok sayıda firma kendini bu yapıya adapte ederken, rekabette öne geçmek adına farklılaşmanın yollarını aradı. Bunun temelinde benzer içerik sağlanan tüketicileri farklılaşarak tatmin etme ve kendi platformunu özel kılma zorunluluğu yatmaktaydı. Özel içeriklerdeki bu artış, dijital içerik dünyasını gittikçe daha rekabetçi hale getirdi. Bu rekabet ile birlikte; video izleme hizmetleri ve video oyunları büyüme, pazar boyutu ve erişilebilirliği ile dijital eğlence sektöründe öncü oyunculardan oldu. Bu çalışma yeni teknolojilerin hayatımıza kazandırdığı özel içerikleri ve bu içeriklerin kullanıcıların satın alım alışkanlıklarına etkisini video oyun konsolları üzerinden araştırmaktadır. PlayStation'ın bu bağlamdaki stratejisi örnek çalışma olarak seçilmiştir. Çalışmada, gönüllü katılımcılar ile anket yapılmış ve sektörün ileri gelenleri ile röportajlar yapılmıştır. Çalışmanın devamında bu veriler analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre özel içeriklerin ürün satışlarına olumlu yönde etkisi olup olmadığı sorgulanmaktadır. Verilerin analizine bağlı olarak video oyun konsolu sahibi olan insanların veya konsol sahibi olmak isteyen kullanıcıların, konsola özel oyunları olan oyun konsollarını tercih etme sıklığı ortaya konarak literatürü geliştirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
New entertainment technologies enabled to transfer all content to the devices used by the people via broadband internet connections. With this development, the contents started to change to digital. While many companies adapted themselves to this digital structure, they sought to differentiate themselves in order to take the lead in the competition. At the basis of this was the obligation to satisfy the consumers who were provided similar contents by differentiating the content and making them platform's special. This increase in exclusive content has made the digital content world more and more competitive. With the competition, Video streaming services and video games are leading players in the digital entertainment industry with growth, market size and accessibility. This study will examine the new approaches that technology brings and try to explain how exclusive content affects consumer behaviour and console sales. By giving case study as PlayStation. In the study, surveys were conducted with volunteer participants and interviews were conducted with the leaders of the sector. In the continuation of the study, these data were analysed. According to the findings obtained from the research, it is questioned whether exclusive products have a positive effect on product sales. Depending on the analysis of the data, it is aimed to improve the literature by revealing the frequency at which people who own video game consoles or users who want to own consoles prefer game consoles with console-specific games.