İklim değişikliğinin yol açtığı çevresel sorunlar hakkında biyoloji öğretmen adaylarının görüşlerinin saptanması
Determining prospective biology teachers' views on environmental problems caused by climate change
- Tez No: 686386
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
İklim değişimi ile ilgili çalışmalar antropoloji, sosyoloji, psikoloji, coğrafya ve ilgili çok sayıda temel disiplini içerisine alan karmaşık bir yapı içerir. İklim değişikliğinin anlaşılmasında tüm bu olguların karşılıklı etkileşimi ile bireysel davranış ve tutumlar büyük önem kazanmaktadır. İklim değişikliği insan topluluklarını ve doğal ekosistemi tehdit eden önemli bir etken olmasına rağmen, bulgular toplumların bunun farkında olmadıklarını ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmalara dayanarak eğitim seviyesinin iklim değişikliği ile bilinçlenme sürecinde temel faktör olduğunu söylemek mümkündür. Okullara çevre eğitiminin önemi büyük olup, bu eğitimin temel ögelerinden biri hiç şüphesiz Biyoloji öğretmenleridir. Biyoloji öğretmen adaylarının, çevresel değişimler ve iklim değişimi arasındaki ilişkinin genel olarak farkında olduklarını, bu çalışmanın sonuçlarına dayalı olarak söylemek mümkündür. Ancak Biyoloji öğretmenlerinin eğitiminde çevre, küresel ısınma, sera gazı etkisi ve buna bağlı olarak kademeli bir şekilde ortaya çıkan iklim değişimlerinin lokal boyutta okullarda verilecek eğitimle nasıl en aza indirgenebileceğinin tartışılması biyoloji eğitiminde gün geçtikçe önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The studies on climate change involve a complex structure that encompasses anthropology, sociology, psychology, geography, and many related fundamental disciplines. The mutual interaction of all these phenomena and individual behaviors and attitudes gain great importance in understanding climate change. Although climate change is a major threat to human communities and natural ecosystems, the findings reveal that societies are unaware of this. Based on the studies conducted, it is possible to say that the education level is the main factor in the climate change and awareness process. Environmental education is of great importance to schools, and one of the basic elements of this education is undoubtedly Biology teachers. Based on the results of this study, it is possible to say that pre-service biology teachers are generally aware of the relationship between environmental changes and climate change. However, in the education of Biology teachers, discussing how to minimize the environment, global warming, greenhouse gas effect and the climate changes that occur gradually accordingly, with the education to be given to schools at local level, gains importance day by day in biology education.