Psikolojik dayanıklılık ve anksiyetenin COVİD-19 korkusu üzerindeki etkisi
The effect of psychological hardiness and anxiety on fear of COVİD-19
  1. Tez No: 686402
  2. Yazar: HÜSNÜ MERT GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik dayanıklılık ve anksiyetinin COVID-19 korkusu üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Bahçeşehir Üniversitesi, Demiroğlu Bilim Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi psikoloji bölümü lisans düzeyinde eğitim gören ve 17-46 yaş aralığında bulunan 416'sı kadın ve 105'i erkek olmak üzere toplam 521 kişi katılım göstermiştir. Veri toplamak amacıyla sunulan Kişisel Bilgi Formu'na ek olarak araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan Psikolojik Dayanıklılık, Beck Anksiyete ve COVID-19 (Koronavirüs) Korkusu ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada, anksiyete ve psikolojik dayanıklılığın Covid-19 korkusu üzerindeki etkisini belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. COVID-19 korku puanları ile değişkenleri karşılaştırmak için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Yapılan araştırmada katılımcıların COVID-19 korku düzeylerinin orta, anksiyete düzeylerinin düşük ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin yüksek olduğu görülmektedir. Anksiyete puanları arttıkça COVID-19 korku puanlarının da arttığı gözlenmiştir. Kendini adama, kontrol ve genel psikolojik dayanıklılık puanlarının artmasıyla COVID-19 korku puanlarının azaldığı gözlemlenmiş, meydan okuma puanları ve COVID-19 korku puanları arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. COVID-19 korku puan ortalamalarının cinsiyet, kronik rahatsızlığa sahip olma, sosyal mesafe, maske kullanımı, temizlik ve eğitim hayatını olumsuz etkileme durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak anksiyete ve psikolojik dayanıklılık bileşenleri COVID-19 korkusundaki değişimin %16'sını açıklamaktadır. Anksiyete ve psikolojik dayanıklılık birlikte ele alındığında, anksiyetenin psikolojik dayanıklılığa göre COVID-19 üzerinde daha etkili olduğu anlaşılmaktadır. Anksiyete COVID-19 korkusunu pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of psychological hardiness and anxiety on fear of COVID-19. A total of 521 people, 416 women and 105 men, between the ages of 17-46, studying at Bahçeşehir University, Demiroğlu Bilim University and Yeditepe University, psychology department, participated in the study. In addition to the Personal Information Form presented to collect data, Psychological Hardiness, Beck Anxiety and Fear of COVİD-19 (Coronavirus) scales developed by researchers used. In the study, multiple linear regression analysis was applied to determine the effect of anxiety and psychological hardiness on fear of COVID-19. Independent sample t test and one-way analysis of variance were used to compare COVID-19 fear scores with variables. In the research, it is seen that the participants' levels of COVID-19 fear are moderate, their anxiety levels are low and their psychological hardiness levels are high. It was observed that as anxiety scores increased, COVID-19 fear scores also increased. It was observed that COVID-19 fear scores decreased with the increase of self-commitment, control and general psychological hardiness scores, and it was concluded that there was no significant relationship between challenge scores and COVID-19 fear scores. It has been determined that the mean scores of COVID-19 fear show a significant difference according to the variables of gender, having chronic illness, social distance, use of masks, cleaning and negatively affecting education life. As a result, anxiety and psychological hardiness components explain 16% of the change in COVID-19 fear. When anxiety and psychological hardiness are taken together, it is understood that anxiety is more effective on COVID-19 than psychological hardiness. Anxiety positively affects the fear of COVID-19.