Tip 1 diyabetli çocuk ve ergenlerin ebeveynlerinde kovid-19 pandemi sürecinde anksiyete, algılanan stres, stresle başa çıkma tutumları, duygu düzenleme ve psikolojik dayanıklılık ilişkilerinin incelenmesi
Examination of the relationship between anxiety, perceived stress, strategies of coping with stress, emotion regulation and psychological resilience in parents of children with type 1 diabetes during covid-19 pandemic
  1. Tez No: 829139
  2. Yazar: ÖZGE MERVE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Pandemi sırasında kronik hastalık kaynaklı anksiyetenin arttığı bildirilmektedir. Bu çalışmada Kovid-19 pandemisinde Tip 1 diyabetli çocukların ve ergenlerin ebeveynlerinin salgınla ilgili anksiyete, algılanan stres, stresle başa çıkma tutumları, psikolojik dayanıklılıkları, duygu düzenlemeleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrol grubundaki ebeveynlerle karşılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya devlet hastanesi çocuk endokrinoloji polikliniğine başvuran en az 6 aydır izlenmekte olan 2-18 yaş grubunda 120 çocuk ve ergenin ebeveynleri (vaka grubu) (n=120) ve sağlıklı olan çocuk ve ergen ebeveynleri (kontrol grubu) (n=120) dahil edilmiştir. Sosyodemografik Bilgi Formu, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği Kısa Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Çok Boyutlu Kovid-19 Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği-10, Başa Çıkma Stilleri Kısa Formu (BÇSÖ-KF), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16) ölçekleri uygulanmış, veriler SPSS 26 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that anxiety increases in chronic illness during pandemic periods. The aim of this study is to examine the relationship between anxiety, perceives stress, strategies of coping with stress, emotion regulation and psychological resilience in type 1 diabetes parents and to compare this with healthy child parents. In this study, 120 parents (case group) (n=120) who have 2-18 years- old children followed at least for 6 months in state hospital peditaric endocrinology clinic and 120 healthy children's parents (control group) (n=120) participated. Sociodemographic form, short form of COVID-19 Anxiety Scale, Beck Anxiety Inventory, Multi-Dimensional COVID-19 Scale, Perceived Stress Scale-10, Short Form of Strategy Coping Stress (BÇSÖ-KF), Short Form of Difficulties in Emotion Regulation Scale (DDGÖ-16), Short Form of Brief Resilience Scale were applied and data was analyzed with SPSS 26.